Magazín Elita

Osvojte si mindfulness, budete spokojenější!

Osvojte si mindfulness, budete spokojenější!

Neustále někam spěcháme, stíhají nás obavy, které u některých jedinců mohou přejít až v úzkosti. Nejčastěji máme strach o pracovní pozici, místo, výdělek, ale také o partnerský vztah a takové vyhlídky v nás mohou vyvolávat trvalé pocity nejistoty. Přestože je dobré myslet dopředu, našemu přítomnému bytí neustálý stres v žádném případě nesvědčí. Existuje přitom možnost, jak tento cyklus úzkostí, stresu a vyčerpání přerušit – mindfulness.

Mindfulness neboli bdělá všímavost je v dnešní době poněkud trendovým pojmem, za veškerou publicitou se však skrývá výcvik mysli s mnoha výhodami pro váš život. Co se týče lidské mysli, ta si většinou dělá, co se jí zachce. Proto se tak často utápíme ve smutku z minulosti nebo strachu z budoucnosti. Cvičení mindfulness nám však může pomoci vrátit do přítomného okamžiku, rozpoznat negativní myšlenkové vzorce a učinit volbu, jak s nimi naložit. Dá se to naučit stejně jako hra na klavír nebo šachy. Potřebujete k tomu jen váš čas, trpělivost a vytrvalost.

Trénink mindfulness se ukázal jako účinný nástroj v podpoře psychického zdraví a odolnosti proti zátěži, vědecky je prokázána účinnost na mnoho zdravotních stavů, které jsou ovlivněny hektickým životním stylem. Zároveň kultivuje vztah sám k sobě i k ostatním. Jak? No například tak, že než řeknete v návalu emocí něco, co vás bude možná dlouho mrzet, „dáte si pauzu“ a odpovíte třeba úplně jinak. Smysl cvičení vám tak poskytne skutečnou svobodu ze sváru emocí. Neznamená to ale, že se stanete necitlivými vůči ostatním, právě naopak.  Často se říká, že mindfulness nás činí „bezpečnějšími“ pro sebe samé i pro ostatní.

Nejlepší na mindfulness je fakt, že je přístupné. Vše, co potřebujete, jste vy a trochu času. Můžete cvičit kdekoli a kdykoli, zcela podle svých vlastních potřeb. Pokud si však nejste jistí, jak svou mysl vrátit zpět do reality, zkuste se nechat vést lidmi, kteří mají zkušenosti. Certifikovaná lektorka mindfulness Alena Lašková, která tuto metodu studuje na Oxfordské univerzitě, pořádá pro veřejnost i firmy kurz Všímej si. Ten vám pomůže kultivovat mysl a možná i změnit vztah k tomu, co vás zatěžuje.


Další články z rubriky

Světový den lupénky 2024 se zaměřuje na pacienty s psoriatickým onemocněním i jejich rodiny

Světový den lupénky 2024 se zaměřuje na pacienty s psoriatickým onemocněním i jejich rodiny

Teorie variabilního mapování času

Teorie variabilního mapování času

Jak tlak sociálních sítí a AI ovlivňuje české ženy a dívky

Jak tlak sociálních sítí a AI ovlivňuje české ženy a dívky

Civilizační choroby  jsou skutečnou metlou lidstva!

Civilizační choroby jsou skutečnou metlou lidstva!

Zdravá játra jsou důležitá pro ženy v každém věku

Zdravá játra jsou důležitá pro ženy v každém věku