Plody jsou velice chutné a jsou považovány více než 2000 let za přírodní lék. Původně pochází z Asie, ale postupem času se rozšířily na většinu kontinentů. Dnes se pěstuje nejen v Číně, ale také v Brazílii, Izraeli, Kalifornii, Itálii i Španělsku. Od října do prosince u nás kupujeme nejčastěji plody z Evropy, ale v měsících na počátku kalendářního roku je pak dovážíme převážně z Izraele a Brazílie.
Plod má mnoho živin, je bohatý na betakaroten (nejvíce ho je ve slupce), který v těle po přeměně na vitamin A, posiluje zrakové buňky. Jsou také bohatý na vitamin C, který má svoji nenahraditelnou úlohu v obranném systému těla, buňky chrání před škodlivými volnými radikály, ale i před předčasným stárnutím a zdá se, že pomáhá i v boji s akné. Překvapivě je i zdrojem vápníku a fosforu, takže posiluje svaly a nervové buňky. Obsahuje také tanin, který má stahující účinek, díky kterému se mohou rány lépe hojit a ulevuje také při bolesti v krku, zmírňuje podráždění sliznice, například i postižené zánětem žaludku nebo střev. Doporučuje se také jíst při vysokém krevním tlaku. Japonci plody považují za zázračnou zbraň proti kocovině.
Šaron nebo také sladká rajčata či persiomona je v Japonsku považován za symbol štěstí. Označují ho jako božské ovoce nebo čínskou švestku. Teď už si jste určitě jistí, ale pro jistotu ještě uvádíme, že má jasně oranžovou barvou, má velikost rajčete a jeho chuť je trošku medová, ale převládá spíše kombinace meruňky a rajčete. Správně zralé poznáte podle toho, že voní lehce po vanilce.
Exotické ovoce se nazývá kaki a utrhnout si ho můžete ze stromu zvaného tomel japonský. Zcela zralé kaki zrosolovatí, říká se, že zprůhlední a poškodíte ho i jemným dotekem. Na povrchu ani uvnitř však nesmí mít výrazné velké hnědé skvrny, pozor, drobné hnědé tečky v dužině nevadí, u některých odrůd se vyskytují. Vyzrálé se hodí třeba do těsta na muffiny, uvařit z něho můžete i chutný pudink či chuťově zajímavé krémy.