Rada hl. m. Prahy dnes na návrh radních za hnutí STAN schválila nařízení, kterým se zakazují některé formy prodeje zboží a poskytování služeb v energetických odvětvích. Smyslem tohoto opatření je, aby hlavní město ochránilo Pražany před tzv. „energošmejdy“, kteří často nutí seniory, matky samoživitelky a další obyvatele do uzavírání nevýhodných smluv.
„Po krachu celé řady dodavatelů energií, jako například Bohemia Energy, jsme jako starostové městských částí měli signály, že se opět rozbíhá podomní prodej elektřiny a plynu. Chceme chránit proto rizikové skupiny, které si energošmejdi vybírají především – seniory, nebo matky samoživitelky před jejich manipulacemi,”říká ke schválenému nařízení náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
Podstatou nařízení je zákaz podomního prodeje zboží, pochůzkového prodeje zboží nebo nabízení a poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory při výkonu licencované činnosti držitelem licence nebo při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích na celém území hl. m. Prahy. Regulaci podomních a dalších forem prodeje energií umožnila změna zákona od 1. ledna 2022. Nařízení vstoupí v platnost 1. března 2022.
„Současný tržní řád neumožňuje na území hlavního města Prahy podomní prodej, ale tento zákaz nedopadá na prodej energií. Od 1. ledna 2022 nám zákon nicméně nově umožňuje vydat nařízení, kterým můžeme omezit některé formy prodeje zboží nebo poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory. Do toho patří právě i zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích.“vysvětluje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
„Mnozí zákazníci spadli z důvodu krachu jejich dodavatelů energií k takzvaným dodavatelům poslední instance a nyní se snaží kvůli vysokým cenám co nejrychleji uzavřít smlouvu v klasickém režimu, aby alespoň trochu snížili náklady na energie. Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako „energošmejdi“. Ti formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany – zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a další – do uzavírání značně nevýhodných smluv. Považujeme za důležité tyto skupiny co nejrychleji ochránit, proto jsme nechali Radou hlavního města Prahy schválit zkrácené připomínkové řízení a dnes jsme v Radě tento materiál schválili dle předchozího slibu,“říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová.