Zvažujete investici, ale neradi se pouštíte do zbytečného rizika? Založte si spořicí účet, na který si můžete odkládat peníze zcela bez obav – a navíc svoje finance budete mít k dispozici a pod kontrolou.
Spořicí účet
Spořicí účet je bankovní produkt pro všechny fyzické osoby, díky kterému si šetříte peníze stranou. Vkládáte na něj libovolně vysoké částky, a to tak často, jak potřebujete.
V čem se liší od klasického účtu?
Ve srovnání s tím běžným nabízí spořicí účet vyšší úrokovou sazbu. Výběr peněz většinou doprovází minimální výpovědní lhůta (cca jeden den).
Jak spořicí účet založit?
Spořicí účet si snadno zřídíte online nebo na jakékoliv pobočce. Většina bank ho nabízí bez nutnosti založení běžného účtu. A pokud přeci jen ten běžný musíte zřídit – získáte jako bonus vyšší úrokovou sazbu na ten spořicí.
Kolik spořicí účet stojí?
Spořicí účty bývají většinou zcela zdarma, pouze u některých bank je účtován poplatek za výpis zasílaný poštou. Zaplatíte pouze za nedodržení výpovědní lhůty nebo předčasné zrušení účtu.
Jak dlouho trvá aktivace?
Po založení spořicího účtu na pobočce nebo online ho aktivujete převodem peněz o stanovené minimální hodnotě. Účet se spustí, jakmile se na něj váš vklad připíše.
Jaký je výnos?
Výše úročení se odvíjí od úrokového lístku a aktuálního stavu finančního trhu. Oproti ostatním bankovním investicím s sebou nese o něco nižší potenciální výnos, zato prakticky nulové riziko.
Jak je to s úroky?
Úroky se na spořicí účet připisují obvykle každý měsíc a stávají se součástí vkladu – kapitalizují se. Nezapomeňte ale na odpočet daně z úroku. Rovněž si dejte pozor, abyste nepřesáhli limit, který některé spořicí účty doprovází. To znamená, že pokud naspoříte částku, která přesáhne určitou hranici, peníze se začnou zhodnocovat nižším úrokem.
Platnost spořicího účtu
Doba trvání spořicího účtu se odvíjí od banky a stanovených podmínek. Většinou se ale zřizuje na dobu neurčitou – to znamená, dokud se sami nerozhodnete, že jej už dále nechcete využívat.