S plynem to bylo od loňského roku jako na kolotoči. Nepříznivá mezinárodní situace v kombinaci s dalšími faktory postavily ceny energií do natolik nevyzpytatelné pozice, že vláda přistoupila k cenovým stropům, aby ochránila spotřebitele před často až existenčním zdražením. Jenže na konci letošního roku vláda cenové stropy ukončí.
To znamená jediné, spotřebitelé budou znovu odkázáni na cenovou politiku dodavatelů, která nemusí být ve všech případech příznivá. Do konce roku už nezbývá moc času a situaci je potřeba řešit co nejdříve, abyste letošní zimu zvládli bez větších potíží. Jak tedy zajistit, že vaše smlouva bude patřit k těm nejvýhodnějším?
Péče o smlouvu
Prvním a nejdůležitějším krokem je zajímat se o svou stávající smlouvu a mít přehled o tom, co se děje na trhu. Ať už máte smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou, v obou případech je potřeba rychle reagovat na případné změny. Máte-li smlouvu na dobu neurčitou, nezapomínejte, že výpovědní lhůta je tři měsíce, takže výpověď v říjnu pro vás znamená, že nového dodavatele budete mít až od února.
Úsporná opatření
Samozřejmostí je, když už cenu od dodavatele nedokážete ovlivnit, pokusit se v domácnosti co možná nejvíc spořit. Řada lidí si s použitím plynu během roku moc starostí nedělá, aby je pak šokoval nezvykle vysoký nedoplatek. Přitom stačí netopit 24 hodin denně, teplotu o pár stupňů snížit a trochu přemýšlet u vaření.
Změna dodavatele
Krajní, ale často jedinou smysluplnou variantou je změna dodavatele ze stávajícího za stabilnějšího, který nabízí ten nejlevnější plyn 2023. V tomto případě je na místě znovu připomenout, abyste si dali pozor na tříměsíční výpovědní lhůtu u smlouvy na dobu neurčitou a automatickou prolongaci u smlouvy na dobu určitou. Nejlépe uděláte, když si ceny plynu srovnáte u nezávislého srovnávače a jednoduše si vyberete nejvýhodnějšího dodavatele.