Antonín Dvořák napsal v roce 1899 na libreto učitele a literáta Adolfa Weniga pohádkovou operu Čert a Káča. Premiéra se konala ještě tentýž rok v Národním divadle v Praze. Příběh o chytrém ovčáku Jirkovi, hubatém vesnickém děvčeti Káče a oklamaném čertu Marbuelovi. Tři výjimečná letní představení této výjimečné pohádkové opery Čert a Káča Antonína Dvořáka uvedená v kouzelných kulisách anglického parku přilákají 16., 18. a 20. června diváky na Vysokou u Příbramě.
„Operu uvedeme pod širým nebem v zámeckém parku – místě, kde Dvořák při procházkách komponoval její slavné melodie,“ říká operní pěvkyně Anita Jirovská z asociace Opera studio Praha, která, společně s Památníkem Antonína Dvořáka, projekt pořádá. „Podobně jako u Rusalky, kterou zde úspěšně hrajeme už třetím rokem, budeme i v případě Čerta a Káči střídat jednotlivá dějiště. Diváci se tak s námi budou opět putovat – tentokrát z vesnické zábavy, do pekla a na zámek. Peklo a tancovačku ale nebudou jen pozorovat. Spolu s interprety a orchestrem budou přímo v centru dění,“ zve Jirovská na operu, která byla poprvé uvedena před 125 lety v pražském Národním divadle. Vstupenky od 190 do 490 korun nabízí Památník Antonína Dvořáka a www.goout.cz.
Hlavními kulisami Čerta a Káči na Vysoké tak bude krásná příroda, ale i novorenesanční vila hraběte Kounice, kde se nyní nachází Dvořákův památník. „Kde jinde lze víc pocítit skladatelovu přítomnost? Park ožije jeho hudbou a součástí představení se stane i náš orchestr. A nejen jako doprovod. Účinkovat bude i jako kapela na vesnické tancovačce,“ prozrazuje Jirovská.
Roli Káči ztvární mezzosopranistka Alžběta Symerská v alternaci s Elli Aloneftou, její matku Liana Sass, čerta Marbuela basista Michael Kubečka v alternaci s Vojtěchem Pačákem. Jako Ovčák Jirka se představí Jan Hájek v alternaci s Filipem Štovíčkem, Lucifera zpívá Josef Kovačič, alternuje ho Jan Nedbal. Čerta ztvární Jonatan Muller, kněžnu představí Marie Schmidtová a komornou Denisa Hanušovská a v roli samotného Antonína Dvořáka uvidíme Vojtěcha Svobodu.
Podobně jako v případě Rusalky, kterou na Vysoké letos uvádějí 22. a 24. června, i tentokrát se do projektu zapojil švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud. Umělec z Opera studio Praha působí na českých i evropských scénách. Režii bude mít opět zkušená operní režisérka Dagmar Hlubková. Ta věří, že interpretace Čerta a Káči bude taková, jak operu skladatel napsal a zamýšlel. „Park na Vysoké nabízí nepřeberné množství pohledů a zákoutí, z nichž tentokrát využijeme tři scenérie. Příprava open-air opery je zcela jiná než v klasickém divadle. Také doba nastudování je mnohem kratší a vyžaduje absolutní připravenost celého týmu,“ vysvětluje Hlubková a zve malé i velké diváky na veselou operu o hubaté Káče, chytrém ovčáku Jirkovi a trochu nešikovném čertu Marbuelovi.
Významný podíl na podobě opery má rovněž choreograf Martin Šinták, který účinkující rozpohyboval a roztancoval.
Dvořákova partitura bude upravena pro šestnáctičlenný orchestr. Zpěváky a zpěvačky z Kühnova smíšeného sboru doplní UŠ Příbram I, taneční škola Dohnal Dancing a další účastníci.
Pohádka pro děti i dospělé
Všechny Dvořákovy opery jsou jedinečné: okouzlující a hudebně nezaměnitelné. „Pro mě je jeho hudba tou nejprůzračnější a nejčistší promluvou. Nikdo jiný podle mě nedokázal tak přesně vytvořit obrazy, které před sebou viděl. U Dvořáka ale tu hudbu cítíme nejen poslechem. Jako bychom vstoupili přímo dovnitř obrazu, který kolem nás ožívá a dotýká se nás každou notou, sem tam laškovně, jindy s neuvěřitelnou hloubkou a tíhou. Jsem moc ráda a je mi ctí, že můžeme opery Antonína Dvořáka inscenovat právě na místě, kde našel svůj druhý domov, kam pravidelně jezdil a které tolik miloval,“ vyznává se Anita Jirovská.
„Jako zvláštní hosty bychom chtěli přivítat děti. Pro mnoho z nich bude právě Čert a Káča první operou, jakou kdy uvidí, a díky níž se pro tento druh umění nadchnou. S dětmi proto počítáme i na jevišti a doufáme, že je uvidíme i v hledišti! Čert a Káča je ale opravdu pro každého a věřím, že v našem pohádkovém pojetí si získá srdce publika bez ohledu na věk,“ říká Jirovská.