Magazín Elita

Sklo jako zařizovací prvek: funkční, všestranné i krásné

Sklo jako zařizovací prvek: funkční, všestranné i krásné

Sklo v domácnosti neplní roli pouze ryze praktického prvku, ale díky svým nepřeberným podobám se může stát i stylovou, a přitom praktickou ozdobou. Umožňuje nejrůznější úpravy, například pískováním, lakováním, leptáním a dokonce se dá opatřit i nejrůznějšími grafickými motivy. Ať už chcete do svého domova vnést kousek osobitosti, nebo naopak vrátit staršímu domu jeho historický vzhled, sklo nabízí široké možnosti, jak toho docílit.

Historické okénko

V moderních interiérech je sklo jasnou designovou volbou. Díky svému nadčasovému vzhledu si ale často nachází cestu i do historických staveb, kterým pomáhá vrátit dobovou atmosféru. Hojně se proto využívá také při jejich obnově, jako tomu bylo i v Jurkovičově domě v luhačovických lázních. „V letech 2000 až 2002 proběhla generální oprava Jurkovičova domu, při které došlo mimo jiné k zastřešení vnitřních atrií na dnešní jídelnu a vnitřní bazén. V interiérech se jako dekorativní prvek hojně využilo barevné sklo, z něhož jsou vytvořeny například lustry v jídelně. Cílem totiž bylo se co nejvíce připodobnit zdobnému stylu architekta Dušana Jurkoviče, který je autorem této stavby. Interiér i exteriér byl proto na základě restaurátorských průzkumů a dobových fotografií přiblížen původnímu stavu, a to i právě použitím barevného skla. Ostatně sám Jurkovič byl ve své době velkým průkopníkem další varianty skleněných prvků, a to tak zvaných luxfer. Zdobí celou stěnu vnitřního schodiště Jurkovičova domu a zajišťují jeho přirozené osvětlení se zachováním neprůhlednosti, a tudíž do jisté míry soukromí. Jurkovičovy luxfery mají atypický tvar spirály, přesně podle plánů tohoto velkého autora lidové secese,“ říká na úvod Ing. Jiří Dědek, generální ředitel Lázní Luhačovice, a. s. Sklo tak přispělo k zachování původního vzhledu stavby i odkazu jejího autora.

Přehled variant skel a jeho vzhledových úprav:

  • Float – čiré sklo.
  • Extra clear – extra čiré sklo, bez zeleného nádechu.
  • Satináto – mléčné neboli ledové sklo. Chemickým naleptáním z jedné strany se vytvoří zdrsněný povrch. Propouští světlo, ale rozostřuje obraz.
  • Pískované sklo – proud jemného písku pod vysokým tlakem vytvoří ve skle mikroskopické prohlubně. Lze pískovat celoplošně nebo vybrané motivy.
  • Gravírované sklo – vybraný dekor či nápis lze ve skle vytvořit pomocí brusného kotouče, kterým je vybrušována drážka tvaru písmene „V“.
  • Planibel – tónované neboli celoplošně barvené sklo. Barevného efektu je dosaženo probarvením skla ve hmotě již ve výrobě. Sklo je průsvitné i průhledné.
  • Lakované sklo – ze spodní strany skla se nanese barevný lak v libovolném odstínu. Lakovat lze sklo čiré, planibel, satináto i pískované.
  • Sklo s grafickým motivem – pod skleněnou tabuli se nalaminuje fólie s natištěným grafickým motivem. Je buď ve variantě jednovrstvé (např. obklady stěn), nebo dvouvrstvé (např. dveře, zábradlí, stěny).

LAKOVANÉ SKLO

Hřejivé sklo? Proč ne!

Lakované sklo přináší širokou variabilitu, nejen pokud jde o výběr barvy, ale spojením s moderními technologiemi i v možnostech svého využití. Z obyčejného koupelnového radiátoru rázem udělá vysoce designový prvek. „Radiátor se vyrábí z vrstveného bezpečnostního skla, v němž je zabudovaná topná fólie zajišťující okamžité příjemné sálavé teplo. Lze jej také doplnit o praktický držák na sušení ručníků. Ovládání je pak například u našeho radiátoru Zehnder Folio Glass řešeno pomocí integrovaného dotykového panelu nebo dálkovým ovládáním,“ popisuje Ing. Miroslav Váša, vedoucí prodeje designových radiátorů Zehnder. K dispozici je v černé a bílé variantě a dokonce i v zrcadlovém provedení.

Lakované sklo v mini řešení pro interiér

Lakované sklo ovšem dokáže zdobit i v malém provedení. Z mnohdy přehlížených prvků, jako jsou například rámečky domovní elektroinstalace, navíc rázem udělá ozdobu. „Rámečky vypínačů a zásuvek se vyrábí se z čirého skla, na které se nanáší vrstva stálobarevného laku ze spodní strany, díky čemuž je chráněná před otěrem i oděrkami. Lakované sklo elektroinstalaci propůjčuje luxusní vzhled, ale hlavně rozmanité barevné možnosti pro snadné ladění s ostatními prvky interiéru. Využívá se například pro vypínače a zásuvky z řady DECENTE a RETRO,“ glosuje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace v osobitém designu.

Sklo dnes najdete dokonce i na dveřích v podobě kliky, kterou dokáže zvýraznit, nebo jí naopak umožní doslova splynout s barvou dveřního křídla. „Do čelní plochy některých klik lze vložit různorodou výplň. Může být kromě dřeva, kůže a kovu také z lakovaného skla. Klika tak může s dveřmi dokonale splynout nebo naopak vystupovat a přitahovat pozornost, jako je tomu u naší kliky MAXIMAL,“ uvádí Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, české rodinné manufaktury vyrábějící designové dveřní kování.

TIP: Netradiční pojetí skla

Sklo můžete v interiéru využít nejen ve své původní podobě, ale i jako vstupní surovinu, z níž se vyrábí další materiály, inspirované právě lakovaným sklem. „Smísením skleněného prachu s akrylátem vzniká materiál s ideálně rovnou plochou a elegantními zkosenými hranami, který věrně imituje lakované sklo. Oproti němu jej lze dodatečně opracovávat, takže je ideální například pro výrobu nábytku nebo obkladů stěn. U našeho materiálu GLAKS navíc olepujeme hrany pomocí technologie PUR, díky čemuž vzniká tak zvaná ztracená spára, brání průniku vlhkosti do vnitřku desky,“ popisuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek. Takový nábytek či obklady pak lze bez obav použít i v náročném prostředí koupelny a kuchyně.

ORNAMENTÁLNÍ SKLO

Dveře nebo obraz?

Nejrůznější ornamentální a dekorativní skla se běžně používají i jako prosklení vchodových dveří či vstupních portálů a významně tak dotváří celkový architektonický výraz stavby. „Designové šablony nebo vlastní motivy… i tak vznikají dekorativní pískované skleněné výplně IMAGE pro vchodové dveře. Proud světla, která tato skleněná výplň přivádí do zádveří, se ještě navýší prosklením bočních světlíků. Design se tím snoubí s praktičností – vchodové dveře s takto neprůhledným sklem propustí do předsíně dostatek světla,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken, dveří a stínění na klíč. Zhotovují se v podobě dvojskla či trojskla, takže zároveň dobře izolují i teplo.

Stejně velkorysou plochu může ornamentální sklo zabírat i v interiéru, kde se využívá pro interiérové dveře nebo rovnou celé stěny. „Také u celoskleněných dveří a příček se nabízí široké možnosti dekorování skla, ať už do různých motivů nebo dokonce podle fotky. Zohledněna je i bezpečnost. Používá se kalené sklo, které je v ploše při běžném provozu prakticky nerozbitné. Pokud by se přece jen rozbilo, netvoří ostré střepiny,“ vysvětluje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA. Podle toho, zda mají být místnosti opticky propojené či nikoli, se volí sklo s decentním dekorem, nebo sklo plně pískované či satináto.

Skleněné výplně nábytkových dvířek

Dlouhou tradici má použití skla jako výplně nábytkových dvířek, kde se uplatňuje nejen ve své čiré podobě, ale i ve formě nejrůznějších ornamentálních skel. „Kromě designu je dobré ovšem myslet i na bezpečnost, a to zejména pokud máte doma malé děti. Ornamentální skleněné výplně mohou být i ve variantě z kaleného skla, takže se nemusíte obávat, že by se například při neopatrné manipulaci poškodilo,“ doporučuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea.

Údržba skla

Podle zvolené úpravy se liší následná péče o skleněné povrchy. Na čiré, tónované nebo gravírované stačí horká voda a utěrka z mikrovlákna, u toho mléčného a pískovaného je třeba znát správný postup. „Mléčné sklo myjte pouze čistou teplou vodou bez jakýchkoli přípravků. K ruce si vezměte hadřík, který nepouští barvu ani vlákna. Sklo umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část, a vždy jen s malým množstvím vody, aby se na skle nevytvořily mapy. Nakonec jej nechte vyschnout přirozenou cestou. Vyhněte se přípravkům určeným k leštění skla, které by mohly povrch poškodit. Zcela nevhodné jsou pak abrazivní čisticí prostředky,“ radí Tomáš Pilský ze společnosti VEKRA. Stejně je třeba počínat si i u skla pískovaného, pouze se musí nakonec vysušit jemným hadříkem, který nepouští vlákna. Z výroby může být opatřeno zvláštní nano vrstvou, která se dostane do všech drobných důlků po pískování a vytvoří téměř celistvý, rovný povrch. Ten snižuje ulpívání otisků prstů i přilnavost nečistot, takže úklid hravě zvládnete.

Připraveno ve spolupráci se společností Lázně Luhačovice a. s. (www.lazneluhacovice.cz), M&T (www.kliky-mt.cz), OBZOR Zlín (www.obzor.cz), Trachea (www.trachea.cz), VEKRA (www.vekra.cz) a Zehnder (www.zehnder.cz).

Fotogalerie
20079 20080

Další články z rubriky

Jemné vůně jsou inspirovány přírodou, uměním, cestováním a nezapomenutelnými okamžiky

Jemné vůně jsou inspirovány přírodou, uměním, cestováním a nezapomenutelnými okamžiky

Byznys a móda aneb jak oděv ovlivňuje váš potenciál

Ferby Clinic: Nová éra estetické medicíny

Ferby Clinic: Nová éra estetické medicíny

Pečující a čisticí rutina s Biorythme

Pečující a čisticí rutina s Biorythme

Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!

Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!

Levandulové údolí