Magazín Elita

Proočkovanost seniorů v ČR je nízká, roste počet jejich onemocnění i úmrtí

Proočkovanost seniorů v ČR je nízká, roste počet jejich onemocnění i úmrtí

V porovnání s ostatními zeměmi EU je proočkovanost českých seniorů nízká. Následkem je řada zbytečných onemocnění s těžším průběhem nemoci, které může vést až k  úmrtí. Chřipka, pneumokoky či klíšťová encefalitida ohrožují celou populaci, především rizikové skupiny, mezi které patří senioři či pacienti s chronickými onemocněními. Například v případě invazivních pneumokokových infekcí vzrostl meziročně počet úmrtí u seniorů o 38 %.

Společným prvkem těchto onemocnění je, že prevence je velmi dostupná v podobě očkování, které je i ve většině případů plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Přesto tato prevence není dostatečně využívána. S cílem zjistit příčiny tohoto stavu, realizovala Rada seniorů České republiky na přelomu srpna a září letošního roku průzkum mezi seniory na téma očkování.

Pouze 24 % respondentů uvedlo, že je jejich praktický lékař seznámil s očkovacím kalendářem, 17 % bylo seznámenou pouze s některými vakcínami. A přitom 65 % seniorů by mělo dle průzkumu zájem o informace na téma očkování. Senioři projevili nejvíce zájem o očkování proti covidu, tetanu, chřipce, klíšťové encefalitidě, pneumokokovým infekcím, meningokokovým infekcím a černému kašli. Z průzkumu dále vyplynulo, že senioři by měli větší zájem o očkování, pokud by jim byly známy přínosy pro prevenci před zdravotními problémy (24 %), pokud by se jim dostalo erudovaných informací (21 %) či pokud by dostali doporučení od lékaře (14 %). Zajímavostí jistě je, že většina seniorů by byla ochotna si za očkování platit, přestože největší část (37 %) pouze v řádu stokorun. „Rada seniorů v ČR se podílí na zvyšování věku dožití ve zdraví. Jednou z cest, která vede k tomuto cíli je i proočkovaní starší populace. Vzhledem k tomu, že v porovnání s jinými evropskými státy v proočkování seniorů pokulháváme, rozhodli jsme oslovit seniory v rámci našeho průzkumu, abychom zjistili, jaký vlastně mají názor na očkování, komunikaci s praktickými lékaři, ke způsobu jednání, očkovacímu kalendáři, či úhradě za očkování. Výsledky jasně ukazují, že seniorům chybí dostatek informací a větší pozornost jejich praktických lékařů, kteří by jim měli očkování doporučovat a vysvětlovat jeho přínosy,“ shrnuje výsledky průzkumu Ing. Lenka Desatová,předsedkyně Rady seniorů České republiky.

Co se týče očkování proti chřipce, tak dle posledních statistických ukazatelů je proočkovanost celé populace v ČR velmi nízká na úrovni 7,3 % (09/23-08/24). Proočkovanost dospělých starších 65 let dosahuje sice vyšší úrovně - 26,4 % (09/23-08/24), ale je stále nízká[1]. „Dle doporučení WHO by v této skupině osob měla být proočkovanost na nějakých 75 %, takže stále máme co dohánět,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Odd. epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu a dodává: „Pro porovnání přiblížím situaci v jiné EU zemi - v Portugalsku, státem s podobným počtem obyvatel, tam je proočkovanost proti chřipce u osob starších 65 let na úrovni 83,2 %, což se samozřejmě pozitivně projevuje nejen na výskytu tohoto onemocnění, ale i nižším zatížením portugalského zdravotního systému v době chřipkových epidemií.“

Dalším závažným onemocněním, které je rizikové zejména pro seniory, jsou pneumokokové infekce. V roce 2014 bylo proti pneumokokům proočkováno pouze 10 113 osob (počet očkovaných osob primovakcínou[2]). Po zavedení hrazeného očkování stoupl počet očkovaných v roce 2015 na 30 533 v roce 2019 dokonce 134 295, od té doby došlo k významnému poklesu a v roce 2022 bylo očkováno pouhých 43 204 seniorů. A tak se dá bohužel konstatovat, že zatímco proočkovanost proti pneumokokové infekci klesá, počet úmrtí spojených s invazivním pneumokokovým onemocněním roste. Zatímco v roce 2021 zemřelo na toto onemocnění 32 seniorů, v roce 2022 to bylo 55 a v roce 2023 jsme zaznamenali úmrtí 76 osob starších 65 let.[3] „Přitom je nutné si uvědomit, že se jedná jen o špičku ledovce, protože statistika zahrnuje jen zachycené případy, ale víme, že řada těchto onemocnění a úmrtí statisticky zaznamenána není,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí, Nemocnice Na Bulovce a dodává: „Bohužel poučení z covidové pandemie nenastalo, proočkovanost seniorů ve věku 65+ proti pneumokokové infekci nedosahuje takové úrovně, aby byla tato populaci účinně ochráněna a my jsme tak svědky mnohdy zbytečných úmrtí, nebo závažného komplikovaného průběhu nemoci. Proto apeluji zejména na seniory a rizikové skupiny, aby se nechali očkovat a to nejen proti pneumokokovým infekcím.“

Neméně závažným onemocněním je i klíšťová encefalitida. V jejím případě je nutné si uvědomit, že Česká republika je vysoce endemická země a počet hlášených případů v ČR tvoří 20 – 25 % všech případů v zemích EU. Navíc počet případů ve většině krajů dlouhodobě roste. Přesto proočkovanost v ČR zůstává stále nízká ve srovnání s jinými endemickými zeměmi (pouze 40 % pro první dávku). S ohledem na skutečnost, že závažnost průběhu nemoci se zvyšuje s věkem nemocného, jsou právě senioři ti, kteří by měli být očkováni a i proto mají pojištěnci nad 50 let věku očkování plně hrazené.


[1] Zdroj dat: ISIN +NRHZS, 2022 - 2024; očkování identifikováno pomocí ATC kódu J07B, aktualizováno

[2] Zdroj: https://www.nzip.cz/data/1704-ockovani-v-dostupnych-datech-nzis

[3] Zdroj: 1. Zprávy CEM (SZÚ, Praha). 2024; 33(6): 193-197. 2. Zprávy CEM (SZÚ, Praha). 2023; 32(6-7): 261–26. 3. Zprávy CEM (SZU, Praha) 2022; 31(6): 217–221. 4. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2021; 30(4): 115–120.

 


Další články z rubriky

Když je hubnutí problém. Na podvýživu umírá až 20 % pacientů s onkologickým onemocněním

Když je hubnutí problém. Na podvýživu umírá až 20 % pacientů s onkologickým onemocněním

Do služby Jihočeská pohotovost se za první dva měsíce zaregistrovalo téměř 20 000 obyvatel kraje

Do služby Jihočeská pohotovost se za první dva měsíce zaregistrovalo téměř 20 000 obyvatel kraje

Světový den diabetu: upozorňuje na prevenci a zdravý životní styl

Světový den diabetu: upozorňuje na prevenci a zdravý životní styl

Obohaťte svůj jídelníček a vychutnejte si nadcházející období naplno

Obohaťte svůj jídelníček a vychutnejte si nadcházející období naplno

Home office? Pozor na křečové žíly!

Home office? Pozor na křečové žíly!

Levandulové údolí