Zima s sebou přináší vyšší poptávku po plynu, což zdražuje také výrobu elektřiny z tohoto zdroje, zatímco výrazně klesá produkce z fotovoltaických elektráren. Cena elektřiny proto nyní vystoupala na rekordní úroveň, a ani výhled na její vývoj v příštím roce nezavdává mnoho důvodů k optimismu.
Aktuální velkoobchodní cena elektřiny s dodáním v příštím roce se již blíží 105 eurům neboli bezmála 2600 korunám za MWh bez DPH, což znamená její více než 15tiprocentní nárůst oproti říjnu. A cena megawatthodiny na spotovém trhu, tedy elektřina kupovaná na 24 hodin dopředu, co chvíli přesahuje 120 eur. Výkyvy na denním trhu jsou běžné, začátkem listopadu cena na okamžik vystřelila dokonce i nad 400 eur v určité hodiny. Tyto extrémy se na maloobchodních cenách projeví jen částečně, protože dodavatelé energií nakupují většinou na dlouhodobých trzích. I na nich však ceny pomalu stoupají, a nejspíš jen tak nepřestanou.
Jedním z hlavních důvodů je omezená výroba z obnovitelných zdrojů energie v zimním období, kdy při zatažené obloze nebo mlze může produkce ze „soláru“ klesnout až na desetinu oproti jasným slunečným dnům. Stejně tak se ale projevuje nejistota ohledně dodávek levnějšího plynu z Ruska. V současnosti jsou zásobníky určené pro český trh naplněny z více než čtyř pětin, zároveň však ke konci roku vyprší dohoda o tranzitu ruského zemního plynu přes Ukrajinu. Pokud se ji nepodaří prodloužit, nedostatek této komodity nepocítí jen Slováci, Rakušané a Maďaři, ale odrazí se na celém evropském trhu.
„Zima přejde, ale výraznější zlevňování příští rok nečekejme. Spíše naopak, nadále bude totiž docházet ke snižování počtu emisních povolenek, jejíž cena již dosáhla téměř 70 eur za tunu CO2. Stává se tak nejvýznamnějším nákladem při výrobě elektřiny z uhlí a výrazně ovlivňuje také výrobu z plynu. Dalším faktorem je urychlující se odklon české i dalších evropských energetik od uhlí, který vyžaduje nemalé náklady. To vše se ne přímo, ale postupně propíše také do maloobchodních cen energií,“ vysvětluje energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. Podle něj jsou na trhu i ceníky, kde jsou obchodní ceny pro spotřebitele stejné, jako nyní na burze, což je dlouhodobě neudržitelné.
Domácnostem proto doporučuje zafixovat si cenu elektřiny raději nyní, ještě před tím se však dobře porozhlédnout po trhu. „Běžné ceníky jsou jedna věc, dodavatelé ale také přicházejí se speciálními nabídkami, které mohou být v případě fixovaných tarifů až o pětinu nižší. Podle našich dat mohou spotřebitelé změnou dodavatele elektřiny ušetřit ročně průměrně 5000 korun, a v případě plynu průměrně 7000 korun,“ upozorňuje Vrňák.