V Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze se konala dražba výtvarně zpracovaných porcelánových nočníků. Do unikátního projektu se zapojilo 30 známých osobností. Ještě, než se chopil svého úkolu licitátora Petr Rychlý, představili manželé Renáta a Jan Sedláčkovi jedinečné Muzeum nočníků a toalet, které vlastní. Je nejrozsáhlejší sbírkou na světě a rozhodně poskytuje zajímavý pohled do minulosti hygienických zařízení.
Petr Rychlý se do role licitátora vžil tak, že dokonce herce Igora Bareše, který se do projektu zapojil a dražil „svůj“ nočník začal přihazovat sám na sebe. Nejvýše bylo vydraženo dílo od Jiřího Macháčka, které pojmenoval „Tanečnice flamenga“. Odklepnuta byla částka 60.000 Kč. Druhé pomyslné místo s částkou 45.000 Kč obsadil pozlacený nočník od Davida Kollera s názvem „Na pejska“. Třetí místo patřilo „Andělskému nočníku“ od Ivy Hüttnerové, díky kterému se částka zvýšila o 40.000 Kč. Letošní rekordní dražba vynesla díky fantastickému výkonu licitátora Petra Rychlého na 381.000 Kč
Tvorby se zúčastnilo 30 osobností: Tereza Černochová, Alice Bendová, Adéla Gondíková, Rozálie Havelková, David Koller, Václav Kopta, Vojta Kotek, Terezie Kovalová, Jana Krausová, Jiří Macháček, Ivan Mládek, Peter Nagy, Pavlína Němcová, Sandra Nováková, Antonín Panenka, Andrea Pomeje, Matěj Ruppert, Anna Slováčková, MUDr. Ota Schütz, Ivo Šmoldas.
A tito se vernisáže přímo zúčastnili: Igor Bareš, Martin Dejdar, Iva Hüttnerová, Bob Klepl, Olga Menzelová, MUDr. Ondřej Měšťák, Vladimír Polívka, Beata Rajská, Jiří Slíva, Richard Tesařík
Jaký názor na dražbu nočníků má Petr Rychlý? „Je to úžasně originální nápad, jak pomoci těm, kdo to opravdu potřebují,“ uvedl Petr Rychlý a dodal na závěr „Dražíme nočníky pro nadaci Mathilda a připomínám motto hraběnky Nostitzové: Pomoc není otázkou peněz, ale srdce.“
Dary a ocenění
Dražitelé byli odměněni motivačnímu dary. Martin Dejdar přispěl parfémy Pasta a Alice Bendová, Antonín Panenka věnoval vstupenky na fotbal a Matěj Ruppert nabídl společnou večeři.
Máme doma psa. Vlastně se psem nebo psy, žijeme už přes 30 let. A i když se občas tvářím jinak, těším se domů i proto, že na mě naše "Hejlinka" skočí a má radost, že jsem přišel. Od té doby, co děti vyrostly, už na mě nikdo jiný neskáče... Takže mi náš pes pomáhá, ačkoliv to vlastně nepotřebuji. A oni umí pomáhat i těm, kteří to potřebují denně ke svému životu. Proto jejich výcvik s chutí podporuji sdělil Dejdar s úsměvem.
Umělecké vize
Známá návrhářka Beata Rajská se rozhodla svůj nočník ozdobit látkovými vzorníky. „Chtěla jsem ukázat, že pracuji s látkami. Každý kousek bylo nutné pečlivě nastříhat, opálit a nalepit. Byla to výzva, ale mám z výsledku radost,“ popsala Rajská svůj postup.
Herec Bob Klepl a jeho vnuk se akce zúčastnili společně. „Je pro nás obrovská čest, že jsme se mohli zúčastnit společně s třicítkou elitních stvořitelů nočníkové, výtvarné kultury této akce a dražby," řekl Klepl nadšeně.
Nápad s tradicí
Nadační fond Mathildy Nostitzové, který výtěžek obdržel, se zabývá výchovu výcvikem štěňat pro nevidomé. „Děkujeme všem tvůrcům a dražitelům. Vaše podpora má nevyčíslitelnou hodnotu,“ vzkázal ředitel fondu Jaroslav Krapka.
„Máme radost, že i tak tabuizovaný předmět může pomáhat. Již dvě předchozí dražby a jejich výtěžek 315 tis. a 365 tis. ukázaly, že to ve spolupráci s VIP osobnostmi má smysl, a proto nyní byla dražba třetí, na které se vydražily nočníky za 381 tisíc. Jsme nadšeni a děkujeme všem VIP a dražitelům,“ řekli na závěr manželé Sedláčkovi.
Foto: archiv Muzeum nočníků a toalet