Jak se z padesátiletého univerzitního profesora žijícího v kraji pod Ještědem stane autor rozsáhlé fantasy série o 2 000 stranách, s desítkami postav nejrůznějších ras, strhujícím dějem z bohatě propracovaného světa s vlastní historií, mytologií a kulturou? Stačí milovat svoji dnes desetiletou dceru, mít spoustu fantazie, představivosti a vypravěčského talentu. A také odhodlání psát ve vlaku, po večerech a vlastně kdykoliv, když je čas. Jan Činčera, nová česká naděje žánru fantasy pro mládež, přichází s rozsáhlou sérií Eliho svět, propracovanou fantasy „odzkoušenou na dceři”, s hlubokými tématy identity, přijetí, historie a mytologie. Jako první nyní vychází svazek nazvaný Příběhy z Velké Bystré, který obsahuje tři samostatné, ale vzájemně provázané příběhy. Lidé od Velké Řeky, Dlouhá cesta a Staré časy. Všechny tři mají odvážné hrdinky bojující za svoji vesnici i za vlastní štěstí. Nové začátky ale nejsou zadarmo… Příběhy popisují dramatická čtyři staletí dějin Eliho světa, počínající velkolepou, ale osudově neúspěšnou námořní expedicí až po současnost. Za tu dobu svět projde několika krizemi, konflikty a katastrofou, při kterém málem zanikne...nakonec ale každý příběh končí alespoň trochu dobře, s nadějí do příště. Hlavní hrdinové jsou mladí lidé, kteří čelí výzvám spojeným s dospíváním, přijetím a osobním růstem. Příběhy se vine silné téma hledání vlastní identity, které může oslovit mladé čtenáře, kteří se sami vyrovnávají s tím, kam patří. První svazek je nyní dostání za 149 Kč v knižních e-shopech Kosmas, Luxor, Palmknihy nebo na portálu eknihyjedou.cz.
„Příběhy jsem psal původně pro svoji desetiletou dceru. Od té doby je četli ale i starší čtenáři. Takže si myslím, že jsou určené pro všechny od těch zhruba deseti let, kdo mají rádi trochu pohádkově laděné fantasy odkazující se na současnost,” říká na úvod Jan Činčera. „Některé prvky v příbězích jsou ryze pohádkové. Je to taková hra,,” vysvětluje autor. Například jedna z mluvících ras v Eliho světě, ptáci, se v příběhu vydávají na námořní expedici, později si staví velké město, objevují nové zdroje energie, hrají hazardní hry. „Dává to smysl? V racionálním světě asi ne, ale v pohádce určitě,” uvádí Činčera.
Eliho svět je obývaný mnoha mluvícími rasami, které spolu vycházejí někdy lépe, někdy hůře. „Každý příběh má vlastní hrdiny. Někteří vystupují ve více příbězích, v dalších vystupují jejich potomci. Jedna sympatická hrdinka prochází většinou příběhů po dobu všech čtyř staletí, které Eliho svět zachycuje,” vysvětluje Činčera.
„Hrdinové zažívají i dost ošklivých věcí, ne nepodobným těm, které známe z našeho světa,” dodává autor. „I v Eliho světě se objevuje totalita, rasismus, ničení životního prostředí, organizovaný zločin, svoje ambice tam rozehrávají mocichtiví politici, krutí císaři i nezodpovědní technomágové... Takže to je ta vážnější rovina příběhů. A pak je tam ještě jedna vrstva, osobní. Dobrodružství, které hrdinové zažívají, jsou příběhy našich životů. Hodně se točí kolem vztahů, napravování starých chyb, odvahy, odpovědnosti, hledání naděje v zdánlivě bezvýchodných situacích. Změny a nutností se s ní vyrovnat, jakkoliv to často bolí. Takže v důsledku bych řekl, že Eliho svět je trochu jako cibule. Mladší čtenáři si z něj vezmou dobrodružství a ti dospělí třeba ještě něco dalšího,” uzavírá Činčera.
Příběhy z Velké Bystré obsahují tři propojené příběhy: Lidé od Velké Řeky vypráví dobrodružství ptačí dívky žijící v lidské vesnici. Přestože netouží po ničem jiném než zapadnout, setkání s neznámým mužem změní život jí i všem z jejího kmene… V příběhu Dlouhá cesta se tři mladé dívky snaží najít pro svůj kmen nový domov. Nové začátky ale nejsou zadarmo a někdo bude muset zaplatit. Staré časy se odehrávají po více než čtyřech stech letech. Svět se mění k lepšímu, ale přijmout změnu není jednoduché. Dvě hrdinky z předchozích příběhů dostávají druhou šanci.
V současné chvíli Jan Činčera plánuje uvést pět dalších svazků. Ten příští se bude jmenovat Paní hlubin, kde se objeví příběhy Pád říše, Pouštní město a Na rozcestí.
Příběhy z Velké Bystré jsou k dostání za 149 Kč v češtině v knižních e-shopech Kosmas, Luxor, Palmknihy nebo na portálu eknihyjedou.cz.
Fotogalerie
