Poslední květnový víkend bude již potřinácté patřit festivalu sběratelského designu Křehký Mikulov, který pořádá Regionální muzeum v Mikulově a značka Křehký. Zámecký areál, ale i další výstavní místa v Mikulově nabídnou novinky od desítek umělců a designérů z Čech i ze zahraničí a potěší sběratele i fanoušky porcelánu, skla, užitého umění a letos poprvé také ručně tkaných tapisérií. Chybět nebude prezentace školních ateliérů ani doprovodný program v podobě tvůrčích dílen s designéry, prezentací, diskusí a aktivit pro celou rodinu jako jsou koncerty, turnaj v pétanque nebo nedělní výšlap s piknikem na Svatém kopečku. Festival Křehký Mikulov se koná od 23. do 25. května 2025, program i výstavy jsou otevřeny veřejnosti zdarma. Část výstav na Zámku Mikulov, v Domě U Divokého muže a ve Štukovém sále bude k vidění do 1. června 2025.
V kolekci Křehký, která pravidelně podporuje i mladé autory, bude mít letos svou premiéru Alena Agafonová s dojemným příběhem kolekce Doma, vyprávěným skrze tištěný dekor talířů, a Arťom Nurvan s limitovanou kolekcí ručně modelovaných porcelánových svícnů Bezstarostnost. Oba jsou studenti keramiky a porcelánu v Ústí nad Labem, oba cizinci žijící v České republice. Jejich tvorba byla vybrána z desítek mladých umělců, kteří se na festivalu Křehký Mikulov každoročně představují ve studentské sekci ateliérů keramiky a porcelánu univerzit z Bratislavy, Plzně, Prahy a Ústí nad Labem.
Kresbu významného českého umělce Josefa Bolfa nechala značka a galerie Křehký přenést ve spolupráci se studiem Olgoj Chorchoj na vázu Ona, která vzniká v limitované sérii 12 kusů ve sklárně Květná 1794. Pro Josefa je to teprve druhá umělecká práce se sklem. „Přenos Josefovy 2D křehké kresby poloprofilu dívky do 3D formy a následně do tenkostěnného skla se ukázal jako velká výzva“, poodhalil Michal Froněk, designér a spoluzakladatel studia Olgoj Chorchoj.
Designér, pedagog a mistr práce s porcelánem Antonín Tomášek představí novou kolekci hrnků Islas Věstonice s použitím kresby Věstonické venuše předního českého ilustrátora Michala Bačáka. Bačák je rovněž autorem vizuálu letošního ročníku, pro nějž se nechal inspirovat stoletým výročím objevení Věstonické venuše. „Křehký Mikulov je pro mě otevíráním té nejkrásnější sezony – na mém nejsrdečnějším místě a s mými nejoblíbenějšími lidmi. Je to konec jara a začátek léta, kdy rozkvétají pivoňky, jejichž barvy se promítly i do mé ilustrace letošního vizuálu,“ poznamenal Michal Bačák, jehož ilustrace zdobí nejoblíbenější produkty portfolia Křehký, jakými je například soubor váz Naše květena nebo jídelní Chudá sada. Téma se promítne také do výstavy Regionálního muzea v Mikulově s názvem Druhý život Venuše. Její část bude rovněž k vidění v zámeckých prostorách v rámci festivalu.
V hlavní výstavě s názvem Křehkost: Hodiny a hodiny se představí dvě umělkyně v dialogu. Češka Eva Pelechová s vymačkávanými keramickými objekty a Francouzka Élise Peroi s jemnými snovými tapisériemi obsadí Sál předků neboli Gajdošův sál. „Obě umělkyně se vzájemně prolínají. Dominantní a zároveň křehké dílo Élise Peroi prostorově doplňuje a navazuje na nádoby Evy Pelechové. Jejich vzájemný dialog se lehce dotýká i západního stereotypu umění – jakožto ambiciózního, duchovně povznášejícího a vytvářeného převážně muži, a na druhé straně pak řemesla – domáckého, zaměřeného na funkčnost a běžně spojovaného se ženami. Autorky zpochybňují zažité představy, dodávají řemeslu výraznou estetickou hodnotu a tím ho dostávají do současného uměleckého kontextu, kam právem náleží. Spojují uměleckou hodnotu, excelenci řemeslného provedení a jemné finesy materiálu,“ vysvětlila Denisa Šedivá, spolukurátorka festivalu a brand manažerka značky Křehký.
Dalšími vystavujícími jsou Salim Issa a David Ševčík – inspirativní keramici samouci s unikátními objekty, které obstojí i vedle etablované konkurence. Neotřelý koncept představí klenotník, designér a umělec Zdeněk Vacek. Ve výstavě Oidolon, jejímž kurátorem je Jan Dotřel z galerie Kvalitář, se zabývá tématem těla. Prezentace bude ochutnávkou velké výstavy, která se představí na podzim na festivalu Designblok v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
V Domě U Divokého muže bude už tradičně představena tvorba tří ateliérů keramiky a porcelánu na vysokých školách v Plzni, Ústí nad Labem a Bratislavě. Právě tato výstava bývá podkladem pro výběr mladých talentů do kolekce Křehký. Pražská UMPRUM se letos bude prezentovat tamtéž, ale unikátním workshopem vypalování keramiky starou japonskou technikou raku. Nabídka sobotních workshopů bude letos ještě širší, vedle již tradičního malování na porcelán v dílně Daniela Piršče přibude workshop tvorby z dusané hlíny pod taktovkou studia JanskyDundera a kolektivu kolemhlíny, finalistů cen Czech Grand Design 2024. Vstupenky na workshopy jsou k zakoupení v síti goout.net. V rámci projektu Oranžové kolo Nadace ČEZ budou návštěvníci moct pohybem na trenažérech přispět na výstavní projekty studentů ateliérů keramiky a porcelánu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
„Křehký je značka, galerie, festival. Designéři a umělci dostávají zadání, které zní: ‚Vytvořte dílo pro Křehký – něco, co byste sami rádi vlastnili nebo darovali svým milovaným.‘ Pro Křehký navrhují přední světoví designéři, ale i mladí tvůrci. Dvě linie stejného poslání. První dávající svobodu tvorby etablovaným, druhá podporující mladé talenty, aby mohli rozvinout svou tvorbu. Pro letošní festival Křehký Mikulov jsme připravili celou řadu premiér. Mezi ty hlavní patří určitě váza Ona vzniklá ve spolupráci Josefa Bolfa a studia Olgoj Chorchoj, novinky mladých autorů Arťona Nurvana a Aleny Agafonové i unikátní kusy z dílny Evy Pelechové. Mám z novinek v naší kolekci velkou radost a těším se na setkání s našimi sběrateli a přáteli na Křehký Mikulov,“ uvedla Jana Zielinski, spoluzakladatelka značky Křehký a spolukurátorka festivalu Křehký Mikulov.
Díky intenzivní spolupráci s městem Mikulov se letos do programu zapojí i místní instituce. Galerie Závodný nabídne v rámci programu komentovanou prohlídku výstavy Papírové reliéfy a Denisa Krausová vystaví své velkoformátové obrazy ve výstavním prostoru Štukový sál na náměstí. Další dvě umělkyně původem z Mikulova, Tereza Brichtová a Michaela Vrbková, vystaví svá díla také na zámku. Tereza představí tři velkoformátové akvarely z kolekce Tereza a Giardino, které jsou obrazem její vnitřní krajiny, Michaela cyklus háčkovaných efemérních objektů a slepotisků ze série New Ordinary. Vybraná mikulovská místa se propíšou také do festivalové mapy. „Je skvělé, jak festival prorůstá nejen mikulovským zámkem, ale celým městem a vlastně nás bezděky trochu nutí dívat se na známá místa jinýma očima a s otevřeným srdcem a myslí,“ dodává Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, který stál před 15 lety u zrodu festivalu společně s Janou Zielinski, Jiřím Mackem a Danielem Pirščem.
Na výstavní program navážou tradiční doprovodné akce: páteční slavnostní zahájení za hudebního doprovodu hudebníka Marcella a DJ Mardoši. V sobotu proběhnou prezentace vystavujících designérů ve formátu pecha-kucha v prostoru Saly Terreny a Artist Talk s Élise Peroi a Evou Pelechovou. Rodinný program doplní sobotní piknik v zámeckých zahradách za doprovodu Rosen Trio a síly návštěvníků prověří Křehký pétanque turnaj s vítězným pohárem od designéra Milana Pekaře z archivu značky Křehký. Chybět nebudou také afterparty v podání studia Cirque.menu. V pátek 23. května od 15:00, cestou do Mikulova, se hosté mohou zúčastnit komentované prohlídky výstavy Vzhůru! s Janem Plecháčem, Grand designérem roku 2023 cen Czech Grand Design, v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně a v neděli 25. května od 15:00 komentované prohlídky výstavy Záznam mizení Grand designérky cen Czech Grand Design 2024 Kateřiny Handlové v Jurkovičově vile, jednom z výstavních prostor Moravské galerie v Brně.
Festival je určený pro profesionály, fanoušky designu, rodiny, přátele a všechny další, kteří si chtějí užít víkend plný kulturních zážitků a milých setkání. Událost se koná ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a za podpory Jihomoravského kraje, nově také společnosti T-Mobile, dále Škoda Auto, Nadace BLÍŽKSOBĚ, Nadace ČEZ a Vinařství Šílová. Hlavní výstavy budou k vidění pouze o víkendu Křehkého Mikulova, tedy od 23. do 25. května 2025. Výstavy v Domě U Divokého muže, okruh B na Zámku Mikulov a výstava ve Štukovém sále budou k vidění do 1. června 2025. Výstavy i doprovodný program jsou – vyjma workshopů – otevřeny pro veřejnost zdarma.
Fotogalerie



