Rajčata jsou pěstována za účelem sklizně pro lidskou spotřebu. Do Evropy se dostala až po objevení Ameriky, kdy byla dovezena jejich sazenice a semena (společně s bramborami), ale ne pro své plody, ale pro okrasu.
Chuťově výrazné plody obsahují látku lykopen, která je jedním z nejdůležitějších potravinových karotenoidů, která dodává tělu pocit sytosti a navozuje pocit nasycení. Podle dietologů z University of Reading jsou vegetariáni hubení především kvůli převážné konzumaci ovoce a zeleniny, kde jsou v denní spotřebě především rajčata.
Dále obsahuje vitamín C , E a A, vlákninu, také železo, karoten, řadu antioxidantů chránící naše zdraví před působením volných radikálů, které mimo jiné silně pociťujeme ve stavu zvaném kocovina. Nemůžeme opomenout, že svým složením pozitivně podporují krvetvorbu, prospívají kůži, vlasům i nehtům, ale také chrání srdce, mají antibakteriální účinky a posilují imunitu. V neposlední řadě je nutné podotknout, že jsou obecně odbornou veřejností přijímána, díky lykopenu, jako prostředek, kterému se díky jeho účinku snižuje riziko onemocnění rakovinou slinivky a děložního čípku. Jako podpůrný lék je doporučován u rakoviny prostaty a prsu.
Doktorka Julie Lovegrovová provedla v prvním desetiletí našeho století výzkum, kdy sice v jeho závěru konstatovala, že s určitostí neví, jaké konkrétní látky jsou v rajčatech účinné, ale získané výsledky jsou pro vědu významné.
-lz-