Praha 9. srpna (PROTEXT) - Česká společnost Zlaté mince - Numismatika je známá nejenom jako významný prodejce investičního zlata a stříbra. Pozoruhodná je také její vlastní produkce zlatých a stříbrných medailí. Atributy těchto sběratelských lahůdek jsou především nekompromisní kvalita a precizní zpracování, přičemž předlohy pro ražby pocházejí od vynikajících českých umělců.
To platí i pro pamětní medaili připomínající slavného českého rytce Václava Hollara. Luxusní medaile ze zlata i stříbra s typickou značkou kočičí tlapky si mezi českými i zahraničními sběrateli nacházejí stále více příznivců. Svědčí o tom skutečnost, že některé tituly (například dukát se svatým Václavem v provedení proof), byly vyprodány nedlouho po svém uvedení na trh. "Každou medaili vnímáme nejen jako připomínku významné události či osobnosti naší bohaté historie. Zároveň ji považujeme za umělecké dílo, které přetrvá, kterým se jednou budou těšit i generace příští," uvedl Jaroslav Tomanec z obchodního oddělení společnosti Zlaté mince - Numismatika.
Patří k nim i medaile o hmotnosti jedné trojské unce (31,1 g) připomínající českého rytce Václava Hollara. "Předlohu vytvořil akademický sochař Vladimír Oppl, mimochodem autor nejkrásnější zlaté mince světa z přelomu tisíciletí. Na lícní straně je zobrazen Hollarův portrét, námětem pro revers se stala jeho slavná rytina kočky,“ popsal Tomanec.
Obrázek opisuje slogan Dobrá koczka, která nemlsá a jeho ekvivalent v němčině. Medaile je vyrobena ze zlata o ryzosti 999,9/1000, průměr má 37 milimetrů a hrana je hladká, s vyraženým pořadovým číslem. Na trh se před časem dostala také varianta v provedení běžná kvalita. Vysokou jakostí se vyznačují i verze vyražené ve stříbře.
Umělec, jenž Čechy proslavil
Václav Hollar se narodil 13. července 1607 v Praze. Značnou část života strávil v zahraničí, uznávaný je dodnes zejména v Německu a v Anglii. Zanechal po sobě dílo nezměrné umělecké, ale i historické hodnoty.
Navštívená místa totiž pečlivě zaznamenával a pak technikou rytí a leptání vytvářel pozoruhodné grafiky. Scenérie zachycoval precizně a bez snahy vylepšovat realitu, takže následujícím generacím zanechal svědectví o tehdejší podobě světa. Zaznamenal tak například starý Londýn ještě předtím, než jej v roce 1666 zničil požár. Hollar tvořil také různé miniatury, ilustrace, napodoboval díla známých mistrů, která často přečkala originál. Světoznámý rytec Václav Hollar zemřel v roce 1677 v Anglii. V zahraničí je znám také pod latinskou podobou svého jména jako Wenceslaus Hollar Bohemus.
Snímky: http://www.Zlate-Mince.cz