Tři čtvrtiny českých dětí nesplňují mezinárodní doporučení pro pohybovou aktivitu a nedosahují na doporučených 60 minut pohybové aktivity každý den v týdnu. Nadváhou nebo obezitou trpí přibližně pětina chlapců a desetina dívek. Zkušenosti s kouřením má více než polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých.
Mezi roky 2006 a 2010 vzrostl počet dětí, které byly opakovaně opilé, u 15letých chlapců na 46 procent, u děvčat na 40 procent. V patnácti letech snídá pouze 46 procent chlapců a 42procent dívek. Tato nelichotivá čísla přinesla Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků. V mezinárodním srovnání české děti zaujímají přední příčky v užívání alkoholu, tabáku a marihuany.
Studie Světové zdravotnické organizace si klade za cíl zvýšení znalostí a porozumění zdraví a životnímu stylu dětí a mládeže. Monitoruje významné faktory životního stylu u dětí a poskytuje cenná data z oblasti výživy a stravovacích zvyklostí, pohybové aktivity a aktivit ve volném čase, rizikového chování – kouření, alkoholu, drog apod.
Posledního výzkum z roku 2010 čítal zhruba 230 tisíc dětí ve věku 11 až 15 let, z toho 5 686 respondentů bylo z 94 škol z celé České republiky.
Studie přinesla mimo jiné následující zjištění:
- Životní spokojenost dívek s věkem klesá, u chlapců se nemění
- Ve skupině 13tiletých je počet chlapců s nadváhou a obezitou 3x vyšší než ve skupině dívek
- Tři čtvrtiny dětí nedosahují na 60 minut pohybové aktivity denně
- 7 z 10 dětí tráví více než dvě hodiny denně u počítače
- V 15 letech pravidelně snídá pouze 46 procent chlapců a 42 procent dívek
- Slazené limonády pije každý den čtvrtina chlapců
- Polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých má zkušenost s tabákem, pravidelnými kuřáky je 18 procent patnáctiletých dětí, přičemž dívky kouří výrazně častěji než chlapci
- V konzumaci alkoholu pak třináctiletí a patnáctiletí zaujímají příčku první
- Více než pětina chlapců a čtvrtina dívek v 9. třídách základních škol má zkušenost s pohlavním stykem
- Čtvrtina dívek získala zkušenost s pohlavním stykem do 15 let
Evidentní negativní trendy se začínají bohužel ustalovat v životním stylu dětí i celé populace.
Česká republika se do výzkumu zapojila v roce 1994. Mezinárodní zpráva WHO: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/163857/Social-determinants-of-health-and-well-being-among-young-people.pdf
Zdroj Min. zdravotnictví
-lz-