Praha 4. září (PROTEXT) - Kromě letní olympiády v Londýně sledovali nejen geografové v Česku i zápolení středoškoláků v rámci mezinárodní geografické olympiády, která se konala v průběhu světového kongresu Mezinárodní geografické unie ve dnech 21. 8. - 27. 8. 2012 v Kolíně nad Rýnem.
Olympiády se zúčastnili také studenti středních škol z Česka, kteří uspěli v národní zeměpisné olympiádě a mohli tak porovnat svoje znalosti a schopnosti v mezinárodním srovnání.
Jednotlivé disciplíny olympiády byly zaměřeny na všeobecné geografické znalosti, dovednosti práce v terénu, schopnosti vytváření map, dovednosti při třídění informací v území a čeští studenti se v žádném případě neztratili. V celkovém hodnocení mezi 124 účastníky ze 32 států celého světa uspěli více než dobře. Na skvělém celkovém 6. místě se umístila Hana Pařízková z gymnázia ve Velkém Meziříčí. A dokonce mezi dívkami se umístila na krásném druhém místě.
Celkově se český tým mezi všemi zúčastněnými státy umístil na 8. místě. Na olympiádě reprezentanti Česka získali jednu zlatou, jednu stříbrnou a pouze o dvě místa unikla bronzová medaile podle pravidel mezinárodní olympiády.
Skvělý úspěch mladých českých geografů v mezinárodním srovnání potvrdil velmi vysokou úroveň národní zeměpisné olympiády a současně i vysokou prestiž české geografie v mezinárodním srovnání. Je proto s podivem, že v rámci nových rámcových vzdělávacích předmětů je geografie stále chápána spíše jako memorování hlavních měst států světa, jmen nejvyšších hor a přítoků vybraných veletoků. Přitom je to disciplína poskytující znalosti ke každodennímu použití a rozhodování v území. Zaměření olympiády jak na národní tak i světové úrovni ukazuje, že geografie není memorování pojmů a nadmořských výšek, ale poznávání souvislostí mezi přírodním a sociálním prostředím, což si zvlášť dobře člověk uvědomí, když se má rozhodnout například v nebezpečné situaci nebo rozhoduje o budoucím využití ploch.
Jaromír Kolejka PedF. MU Brno
Radim Perlín, vědecký tajemník České geografické společnosti