Sval je tvořen svalovou tkání. Je považován za orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu těla či jen jeho části. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu a dospělý člověk jich má 639. Svaly mají jedinečnou schopnost přeměnit chemickou energii živin v energii kinetickou a tepelnou.
Základní vlastností svalové tkáně je schopnost se stahovat (kontrahovat), což umožňují speciální vlákna. Stah svalu je důsledkem řetězce chemických reakcí (zvýšená koncentrace vápenatých iontů a tzv. nukleotidu), kdy dojde k tomu, že tenká aktivovaná vlákna se zasunují mezi tlustá vlákna, čímž se vlákno v cytoplazmě svalového vlákna (myofibrila) zkrátí a výsledkem je kontrakce. Proces stahu svalu a následného pohybu je možný za podmínek, že dojde k podráždění svalu, který má dostatečnou zásobu energie. Posilováním se dá docílit nárůstu svalové hmoty i zvětšení svalových vláken.
Druhy svalů:
- Příčně pruhované, tedy kosterní svalstvo
Je ovladatelné vůlí a umožňuje tělu pohyb. Do této kategorie patří: jazyk, bránice, hlavní dýchací svaly, a dále svaly končetin a hlavy.
- Srdeční svalovina
Podněty k jednotlivým stahům vznikají přímo v srdci. Myokard není ovladatelný vůlí.
- Hladká svalovina
Není tvořena vlákny, ale buňkami vřetenovitého tvaru, která se nedají ovládat vůlí, ale jeho reakce jsou pomalejší než u příčně pruhovaných svalů. Do této kategorie patří: vzpřimovač chlupů, svaly duhovky, stěny cév, trávicí trubice a žaludku, jsou uloženy u vývodů žláz a v děloze.
Zajímavosti o svalech:
- V kůži máme umístěný sval, kterému se říká vzpřimovač chlupů. Jeho stah, tedy projev, je lidově nazýván „husí kůže“. Vzpřímení chlupů zlepšuje izolační schopnost. Dochází k němu bez vůle člověka například při chladu, ale i při stresu, který mobilizuje energii pro další reakci těla.
- Jazyk je jediný sval, který je upevněn pouze na jednom konci.
- V oční duhovce jsou hladké svaly, které při větším množství světla stáhnou zorničku a pří nedostatku světla ji zase roztáhnou tak, aby do oka proniklo vždy jen ideální množství světla.