Praha 10. prosince (PROTEXT) - Zkušenost z působení mezi manažery a odborníky nadnárodních společností inspirovalo spisovatelku Danu Emingerovou k sedmé knize Kravaťáci ke katastrofickému příběhu z fiktivní jaderné elektrárny ATOM.
Její ředitel se potýká s diletantskými zásahy vládních byrokratů, toužících urvat z bohaté státní firmy, co se dá. To vše pod pláštíkem zásad přísné firemní etiky, kterou musejí dodržovat všichni kromě těch, kteří ji vytvářejí.
"Jaderná elektrárna je jen prostředek k tomu, abych zobrazila společnost jako celek, propojení korporátních a státních struktur. Jejich rafinovanou zparchantělost. Vymyšlený příběh jsem doplnila výstřižky z novin o nevyřešených kauzách, uvádějící děj do kontextu naší doby. Snažila jsem se ukázat, v jakém degradovaném prostředí, definovaném našimi představiteli, tady žijeme. Připomeňme namátkou zázračné Grossovo zbohatnutí, neuvěřitelné zisky manželů Paroubkových z prodeje "neprodejných" knih, Kalouskem posvěcený prodej carga v bezpečnostní zóně letiště neznámému majiteli z panelákové adresy, příbramské Palermo," řekla spisovatelka Dana Emingerová při křtu Kravaťáků, které opět ilustroval kolážemi "sklepák" David Vávra.
Své katastrofické sci-fi autorka napsala pod přímým dohledem Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která jako kmotra ke knížce přidala úvodní slovo: "Jednou možná dočista přestaneme rozlišovat mezi hodnotou a cenou a úplně zapomeneme, že každé právo musí doprovázet i povinnost a zodpovědnost. Pak bude možné ledacos a sci-fi nám vstoupí do života, jak o tom píše Dana Emingerová ve své knížce, kde o jaderných elektrárnách a jejich bezpečnosti rozhodují KRAVAŤÁCI. Zatím se tomu můžeme smát. Pořád jsou tu "staří inženýři", kteří vědí, že jádro chce své, a předávají svůj um a respekt k obrovské jaderné síle dál, aby byla dobrým sluhou a ne zlým pánem. Ale podíváme-li se na reálné případy v citacích z médií, které knihu doprovázejí, musíme se ptát: Jak dlouho ještě? Já věřím, že napořád a že sci-fi zůstane jen sci-fi. Spisovatel si však nemůže věci vymýšlet úplně a v tom, co vidí kolem sebe, hledá inspiraci.
Takže jestli některý dnešní prototyp Kravaťáka bude mít pocit, že se v knize poznává, a chytí se za nos, tím lépe. Pojme-li však po přečtení Kravaťáků chuť někoho žalovat, nechť má na paměti, že drží v ruce naprostou fikci."
Kmotrem kontroverzní knihy se stal o víkendu moderátor Jan Pokorný i někteří bývalí kolegové, včetně špičkového manažera Jiřího Borovce, který se znechucením z přístupu vlády právě na vlastní žádost odchází z postu generálního ředitele státní petrolejářské společnosti Čepro.