Koučink pomáhá hledat a nacházet vlastní řešení, cesty a způsoby, jak a co budeme dělat v nás samých. Zaměřuje se na využívání vlastních zkušenosti a možností, na silné stránky, na sny a cíle koučovaných. Koučink vás naučí více důvěřovat sobě a svým vlastním zdrojům, ze kterých čerpáte kreativitu a životní sílu, vede nás k vlastnímu prameni.
Koučink je pomáhající profese. Je to proces, při kterém kouč a koučovaný vytvoří partnerství a společně se snaží překonat problém na, který se koučovaný chce zaměřit nebo cíl, kterého chce dosáhnout. Každému se občas stane, že se v něčem zasekne a opakuje stále stejné chyby, má pocit, že je v začarovaném kruhu, a to je čas vhodný pro nástup kouče, který ukáže, jak se dostat k vlastním zdrojům, jak se „nastartovat“ k efektivní cestě vedoucí k cíli.
Koučink bývá často zaměňován s různými metodami a směry práce s lidmi. Není to poradenství ani mentoring. Koučování není ani trénování, i když se často setkáváme s tímto nesprávným pojmenováním. Kouč (také kauč) společně s klientem z vytěžených informací, které sám klient poskytne, postaví reálnou strategii, stanoví konkrétní cíl, k němuž ho kouč vede (podporuje, doprovází).
Pokud se koučovaný od stanoveného cíle odchýlí, kouč se s ním pokusí analyzovat (probrat), proč k odchýlení došlo, aby mohli společně nastavit novou strategii, pokud jde stále o dosažení původně stanoveného cíle. Není-li tomu tak, vrátí se v procesu zpět a společně vyhodnotí, jaký je skutečný cíl je aktuální (revize zakázky).
Koučův úkol je pomáhat probouzet a zvyšovat potenciál klienta, zbavit ho strachu a cíleně jít společně s ním za jeho cílem a udržet jeho směřování. Koučováním se zvyšuje úroveň i intenzita prožitků a výkonnost, což vede k úspěšnosti a větší spokojenosti. Kouč koučovanému pomáhá zorientovat se v sobě, čeho chce dosáhnout a najít jeho cíl a vlastní jedinečnou cestu.
Koučování přináší výsledky zejména proto, že vytváří specifický vztah mezi koučem a koučovaným. Vztah kouče a koučovaného musí být založen na: důvěře, sympatiích, oba si musí „sednout“ - vytvoření pocitu opory a bezpečí. Kouč pokládá speciálně formulované a řazené otázky, jež vedou k hlubšímu uvědomění koučovaného ve vztahu k tématu. Principem úspěšného koučování je to, že odpovědi na otázky nosí koučovaný v sobě.
Koučink je vhodný pro následující oblasti:
- Zlepšení vztahů v kolektivu (s kolegy, s nadřízenými, s podřízenými)
- Sladění pracovního a osobního života
- Zvládání extrémní zátěže
- Vyrovnání se s rozchodem – úmrtím blízké osoby
- Rozhodnutí o změně povolání, místu pro život
- Ujasnění si životní vize a nalezení smyslu života
Cíl koučinku:
- Posílit úsilí klienta vedoucí k cíli
- Pomoci při řešením problémů
- Zvládnout životní změny
- Zaměření se na osobní růst a profesní rozvoj
- Posilovat víru koučovaného v sebe sama
Zpracovala: Lenka Žáčková