Hromnice je označení lidového svátku, který se slavení 2. února. V oficiálním křesťanství odpovídá svátku Uvedení Páně do chrámu, avšak ne každý ví o jaký katolický svátek (pravděpodobně z 11. století) se původně jednalo.
Každoročně se 2. února slavilo uvedení Páně do chrámu, které možná někteří znají spíše jako Očišťování Panny Marie. Je připomínkou svátku, kdy Marie, matka Ježíše, přinesla svého syna 40. dne po narození do jeruzalémského chrámu, kde byl jako prvorozený zasvěcen Bohu. Spravedlivý Simeon vyslovil proroctví, že Ježíš bude „světlem k osvícení národů“.
V chrámech se světily svíčky, kterým se říkalo hromničky, kterých si každá domácnost nechala vysvětit několik, neboť je používala během bouřek a zapálené je kladla do oken a spolu s nezbytnou modlitbou měla ochránit stavení před bleskem. Tyto svíce byly také vkládány do rukou umírajících proto, aby světlo z nich provázelo duši do nebe. Svátek Hromnice byl oficiálním dnem, kdy končila vánoční doba a sklízely se betlémy z chrámů a z domácností. V některých krajích obcházeli včelaři s hromničkou úly se včelstvy pro hojnost medu., jinde s e v den Hromnic nesmělo tančit či používat jehly na šití. Do dnešních dnů je zachováno toto datum pro Den zasvěceného života pro řeholníky a řeholnice.
Hromnice jsou také oslavou brzkého příchodu jara. Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm a blesky. K Hromnicím se v českém prostředí váže okolo čtyřiceti pranostik. Nejznámější pranostikou je "Na Hromnice o hodinu více".
-lz-