Sice nevíme, proč svátek slaví jednotlivci či jednotlivé páry, ale víme, že obecně je 14. únor označován jako Valentýn, den či svátek lásky. Slaví se především v anglosaských zemích, a odkud ho po sametové revoluci vzali za svůj i Češi, především čeští obchodníci s nejrůznějšími dárky v růžovém balení, květinami, ale i cukrovinkami.
Ale proč se doopravdy svátek vlastně slaví?
Ve starověkém Římě byl slaven svátek Lupercalia – v jeho podvečer byly do tzv. urny lásky vkládány lístečky mladých dívek, které na ně napsaly svá jména. Mladí muži pak přicházeli k urně a losovali vložené lístečky, aby takto získali partnerku pro nadcházející rok.
Jiná legenda vypráví o knězi Valentýnovi, který působil za vlády Claudia II. ve starém Římě a snažil se pomoci vojákům, kteří se za na zákaz svého panovníka nesměli ženit ani zasnubovat. Claudius II se obával, že muži ženatí či jen zasnoubení nebudou chtít jít bojovat do války za svého panovníka. Valentýn tajně tyto páry oddával, což bylo chápáno jako protivenství panovníkovi. Za své činy tedy zatčen, uvězněn a za nedlouho také popraven. Poprava byla vykonána 14. února a na počest odvážného kněze byl tento den stanoven jako den lásky a zamilovaných. Později s tímto dnem splynul také svátek Lupercalia, který je na jedné straně svátkem zamilovaných a na druhé oslavou mučednictví Svatého Valentýna