Osteologie je nauka o kostech a soubor všech kostí v těle skrývá pod názvem lidská kostra. Lidská kostra váží cca 13 – 14% tělesné hmotnosti. Tělíčko novorozence je složeno asi z 305 kostí, které v průběhu života člověka srůstají či dokonce zanikají. Tělo dospělého člověka má nejčastěji 206 kostí, ale počet může být vyšší i nižší.
Kost je živý orgán s mineralizovanou strukturou sloužící především jako mechanická ochrana vnitřních orgánů (mozek, srdce, plíce, žaludek) a také jako opora těla, na pohybové kosti jsou uchyceny svaly a šlachy.
Některé kosti se vyznačují krvetvornou schopností. Jiné mají úložnou funkci a slouží tedy jako jejich rezervoáry fosforu a vápníku.
Kosti vznikají z vaziva nebo chrupavek tzv. osifikací, česky kostnatěním. Na počátku jsou kosti pouze kostními buňkami, které obaluje kolagen, a to neuspořádanými vlákny a postupně se vlákna uspořádávají, čímž se kost vyvíjí v lamelární kost, která dále zraje:
a) přímým kostnatěním (z osifikačních jader)
b) kostnatěním přes chrupavčité stadium (většina kostí)
Kosti lebky, hrudního koše a některé další vznikající kostnatěním vazivové tkáně.
Druhy kostí podle tvaru: dlouhé kosti (kosti končetin) - krátké kosti (např. obratel) - ploché kosti (lopatka, žebra, pánev atd.) - nepravidelné kosti (vymykají se tvarem) a pneumatizované (kosti vystlané vzduchem).
Zajímavosti o kostech:
- Zub je jediná část lidského těla, která se sama nedovede zahojit.
- Stehenní kost je největší kostí v lidském těle.
- Třmínek je nejmenší kosti nacházející se v uchu (dlouhá 2,6mm).
- Skalní kost také pyramida (lebeční kost) je nejtvrdší kostí v těle.
- Kost se průběžně obměňuje (recykluje) zhruba 5% kostní hmoty.
- Plazi rostou po celý život.
-lz-