Metoda je řazena mezi mantické praktiky, která určuje budoucnost na základě pozorování chování koček. Nezbytná je však také znalost života této čeledi a plně si uvědomovat její vlastnosti a charakteristiky. Ve starém Egyptě (1500 př. n. l.) byla znakem pro plodnost i smrt. Zabití kočky se v té době trestalo nejpřísnějším trestem, tedy trestem smrti. O kočce se dá uvažovat jako o dokonalém tvorovy, ani evoluční vývoj savců na ní po dobu několika milionů let nic neměnil.
Charakteristické je to, že dělá jen to, co sama chce – přichází a odchází jen ze své vůle, má lovecké instinkty, vždy dokáže překvapit, i když se domníváte, že ji máte ochočenou.
V ochočených kočkách kolují (jako by) dvě bytosti, tedy ta, která je vděčná za lidskou náklonnost a ta druhá, je ta nezávislá, nespoutaná, obdivovaná.
Co vše můžeme u kočky pozorovat – neznámá
- Barva očí (žlutavé, zelenavé)
- Zbarvení
- Barvy (kožichu, čenichu, tlapek)
- Zvláštní znaky a tvary v srsti
- Typ útočnosti
- Plachost – způsob přibližování
- Přišla poprvé či opakovaně a pod.
Co vše můžeme u kočky pozorovat - zdomácnělá
- Chování (co je jiné, jinak)
- Tulivost
- Útočnost
- Zda jí ten den chutná více to či ono apod.
Vznik ailuromantie můžeme pravděpodobně zařadit do doby starého Řecka, kdy byly kočky spojovány s mainadami, což byly šílené ctitelky boha Dionýse, které se odívaly při svých rejích do kočičích kůží.
Do poloviny 18. století byly kočky křesťanským světem považovány za potomky Satana a velice často byly spojovány s čarodějnicemi, kterým byly společnicemi. Dokonce v Evropě vládla pověra o tom, že čarodějnice létaly na své slavnosti na černých kočkách. Odtud pravděpodobně pochází také pověra o černé kočce nesoucí smůlu, pokud vám přejde přes cestu. Strach z kočky umocňoval navíc odraz světla v jejích očích, kterého se můžete vylekat i dnes. Byl to znak toho, že je v blízkosti čarodějnice, která něco kuje a možná právě proti vám, a pokud ne, ta se do mely můžete snadno zamotat. Dnes bychom řekli: „Ve špatný čas na špatném místě“.
Lenka Žáčková
Foto ilustrační