Křest knihy Miloslava Stingla „Indiáni na válečné stezce“ neměl nikterak dlouhou upoutávku, ale patřil rozhodně mezi největší zážitky pro všechny účastníky, kteří křty nových knih navštěvují. Nic spontánnějšího, příjemného, zábavného a poučného v letošním roce Luxor a jeho návštěvníci rozhodně nezažili.
Duší nestárnoucí emeritní profesor JUDr. et PhDr. Miloslav Stingl (nar. 19. prosince 1930 v Bílině), etnograf a spisovatel patří mezi nejvýznamnější české cestovatele. Na cestách strávil bez několika týdnů dvacet let. Mnohokrát se osobně setkal s několika desítkami domorodých kultur, především s tichomořskými etniky. Navštívil kolem sto padesáti zemí. Své zážitky si nenechal jen pro sebe a za to mu patří velký dík, neboť i my se touto cestou můžeme vydat po stopách nejslavnějších indiánských bojovníků.
Za velice kuriózních podmínek z české strany byl zvolen čestným náčelníkem amerických indiánů kmene Kikapú. K samotnému „jmenování náčelníkem“ v krátkosti řekl: „Odehrálo se to ještě před revolucí, kdy mi oslovili zástupci z Ministerstva kultury ČSSR, zda bych nechtěl být náčelníkem kmene indiánů. Jenom podotýkám, že to bylo 1. dubna, tedy na apríla, tak mi to moc věrohodné nepřišlo.“ Sled událostí vyjednávání vedl k tomu, že ministerští úředníci se museli několikrát poradit. Výsledek porady publiku pan profesor dovyprávěl velice vtipně: „Zkrátka a dobře se poradili a řekli mi, že je to vlastně v pořádku, protože indiáni jsou naši rudí bratři, a tak se mohu stát jejich čestným náčelníkem“.
Náčelnickou čelenku kmene Kikapú je možné vidět v zámku Lednice v koutku cestovatelů, ale pro křest knihy byla však přivezena a pan profesor téměř po celé své vyprávění jí byl ozdoben. Nečekaným zážitkem pro všechny přítomné bylo jistě také to, že ji nechal bezostyšně kolovat, a tak se každý mohl dotknout nefalšované indiánské čelenky určené náčelníkům a i si ji nasadit, tak jako jedna z nadšených posluchaček.
Miloslav Stingl patří k nejpřekládanějším českým autorům, jeho knihy vyšly v mnoha jazycích v celkovém nákladu, jenž přesáhl několik milionů.
Knihu pokřtila herečka Klára Issová, která hostům vysvětlila, že je vlastně „Čistá Ježíšová“, což je pravým významem jména a příjmení.
Ozdobou křtu byla Radka Myšková, která v aztéckém úboru nezapřela srdce cestovatelky s vášní pro fotografování. Sama o sobě říká, že je snílek, který je důkazem toho, že své sny nemusíme pouze snít, ale také je žít.
Foto a text: Lenka Žáčková