První implantace plnohodnotného bioprostetického umělého srdce člověku byla vůbec poprvé na světě provedena 18. prosince 2013 týmem nemocnice Georgese Pompidoua ve francouzském hlavním městě Paříži.Operace proběhla bez problémů. Umělý orgán automaticky zajistil normální průtok krve ve fyziologické frekvenci a pacient je při vědomí a komunikuje se svou rodinou.
„Máme z této první implantace radost, ovšem na závěry je příliš brzy, protože jde o jednu implantaci a od chirurgického zákroku uplynula zatím příliš krátká doba," řekl generální ředitel firmy Carmat Marcello Conviti.
Srdce dodala společnost CARMAT, která se zabývá tvorbou a vývojem plnohodnotného umělého srdce jako alternativy pro lidi trpící finální fází srdečního selhání, oznámila první implantaci svého umělého srdce. Ta proběhla v rámci studie proveditelnosti a v souladu s povoleními, která udělila francouzská státní agentura pro bezpečnost léků ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé) a etický výbor Les Comités de protection des personnes.
Cílem společnosti CARMAT je, aby byla schopna reagovat na zdravotní problémy související s onemocněními srdce, které jsou hlavní příčinou úmrtí ve světě. Jde o chronické a akutní selhání srdce. Opravdu, toto onemocnění se v současné době týká více než 100 milionu pacientů v rozvíjejících se zemích. Dalším vývojem plnohodnotného umělého srdce chce společnost CARMAT překonat dobře známý problém související s nedostatkem vhodných orgánů pro transplantaci pro desítky tisíc lidí, kteří trpí srdečním selháním.
Více informací naleznete na internetové adrese: www.carmatsa.com
Zdroj: CARMAT