Více jak třetina Čechů (36,5 %) vnímá Velikonoce, tedy oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jako tradiční jarní svátek. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který potvrzuje závěry šetření uskutečněného v roce 2012.
Jako tradiční křesťanský svátek vnímá Velikonoce 30,6 % dotázaných. Volným pondělkem je potěšeno 20,5% dotázaných a jako nejvýznamnější křesťanský svátek vnímají oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista jen 8,6% respondentů.
O Velikonocích si 23,5 % respondentů užívá den volna, respektive prodloužený víkend. Více jak šestina dotázaných (16,1 %) věnuje čas během velikonočních svátků jednomu z tradičních velikonočních zvyků, kterým je malování vajíček. Beránka či mazanec peče 12,9 % dotázaných a pomlázky plete 11,1 % dotázaných. Přednost rozmanitým televizním pořadům před činnostmi spojenými s velikonočními svátky dává 10,9 % dotázaných. Duchovním činnostem se během tohoto nejvýznamnějšího křesťanského svátku věnuje 7,1 % respondentů. Na tradiční velikonoční koledu vyráží 8,6 % dotázaných. Počet koledníků však bude celkově vyšší, neboť na koledu vyráží zejména populace mladší osmnácti let, která není v reprezentativním vzorku společnosti SANEP zahrnuta. Jiné aktivitě, mezi které můžeme zařadit i pracovní aktivity, se pak během Velikonoc věnuje 9,3 % respondentů.
Z uvedených výsledků šetření společnosti SANEP vyplývá, že nadpoloviční většina (55,8 %) většinově ateisticky založené společnosti, holduje tradičním velikonočním zvykům. Je tak zřejmé, že křesťanské tradice, na nichž stojí česká historie a kultura má hluboké kořeny a je bezpochyby součástí českého kulturního dědictví, které není dotčeno ani nevěřící většinou domácí populace.
Téměř tři pětiny obyvatel České republiky (59,9 %) jsou rovněž toho názoru, že státním svátkem by se měl stát i Velký pátek (pátek před Velikonocemi), jež připomíná smrt Ježíše Krista na kříži.
Exkluzivní průzkum byl proveden ve dnech 7.-12. 4. 2014 na vybrané skupině 5.708 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-70 let. Více na