Přesně před čtyřiceti lety vyhořel Veletržní palác v Praze 7. V kolik vzplál se přesně nezjistilo - požár byl oznámen ústředně Požárního útvaru Praha ve 21.33. První jednotka požárníků na místo dorazila do deseti minut a další následovaly.
Celkem bylo na místě zásahu 25 hasičských jednotek, přesto se nepodařilo zničující požár zastavit. Z raně funkcionalistické stavby ve střední Evropě zbyl ve své podstatě jen železobetonový skelet. V té době sloužila jako administrativní sídlo několika podniků zahraničního obchodu Československé socialistické republiky, ale sídlila zde také pobočka pošty, obchod a sklady TUZEX a kino Veletrhy.
Tuto zničující událost připomíná výstava Skleněné peklo. Ukazuje fotografie a archiválie, jak se zachovaly ve složkách vyšetřovatelů požáru, a několik snímků, které pořídili přihlížející. Díky výzvě se podařilo dohledat autora expresivní série více než třiceti barevných fotografií, které přesvědčivě ukazují šíření požáru budovou a které při vyšetřování využívali jak požárníci, tak Veřejná i Státní bezpečnost.
Kurátorka Helena Musilová se svěřila novinářům s tím, že si na počátku myslela, jak to bude jednoduché, ale během krátké doby zjistila, že se dochovalo minimum dokumentů a zpráv, neboť s ohledem na to, že v budově sídlil zahraniční obchod, bylo vydáno embargo na veškeré informace a zpravodajství z toho důvodu muselo být velmi chladné.
Důležité je podotknout to, že zasahujícím jednotkám se i přes vlastní destrukci Veletržního paláce podařilo zabránit přeskočení ohně na další budovy v Holešovicích, ale hlavně, nikdo nepřišel o život, a to i přesto, že bylo evakuováno cca 650 lidí z kina, kde se právě promítal western MacKennovo zlato. Divákům bylo oznámeno, že film se přerušuje kvůli technickým problémům. Většina z nich se zlobila, že přerušili tak úžasný film, ale záhy zjistili, že nepřesná informace zabránila panice. Když vycházeli ven, již je zasypávali střepy z rozbitých oken.
14. 8. 1974 – vyjmuto ze zprávy o požáru:
21:33 Oznámení požáru ohlašovně Požárního útvaru hl. m.
21:40 Příjezd na místo, čtyři požárníci vyjeli se strážnou do 4. Patra na průzkum
21:45 Začátek hašení požáru – velké rozhoření, jednotky byly nucené ustoupit
21:50 Zahájení evakuace diváků kina
21:55 Další velké rozhoření požáru, vyslány žebříky k bytům ve 4. patře
22:01 Totální rozšíření požáru
Přesný zápis, minutu po minutě naleznete v expozici. Zápis o finální likvidaci požáru byl zapsán 20. 8. 1974 v 7:00
K instalaci vychází zajímavý minikatalog, který shrnuje potvrzené informace ohledně vzniku požáru a jeho vyšetřování včetně mediálního ohlasu, který byl minimální. Na požár zavzpomínala paní Mlýnková, manželka (již zesnulého) profesionálního fotografa, který díky dostatečnému množství fotografického materiálu, zaznamenal zničují událost, a to přímo ze svého bytu, který byl v domě přímo naproti Veletržního paláce. Snímky se posléze staly také součástí Dokumentace vyšetřování.
Výstava nemá samostatné vstupné, je nedílnou součástí prohlídky Veletržního paláce a jeho stálých expozic a výstav moderního a současného umění Národní galerie v Praze.
Celá instalace je připomenutím uzavření jedné etapy života Veletržního paláce, ale zároveň zahájení nové, spojené již s Národní galerií v Praze. Tím přispívá i k aktuálním diskusím o budoucnosti této výjimečné stavby. Národní galerie v Praze děkuje za spolupráci: Anna Mlýnková, Český rozhlas, ČTK, Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Petr Polanský, Petr Prchal, Oldřich Šilov, Josef Zücker
Úvodní foto: Vladimír Mlýnek - Hořící palác
-red/lz-