Severočeské divadlo v Ústí nad Labem vstupuje do 105 sezony, ale na růžových lístcích rozhodně ustláno nemá, stejně jako řada jiných divadel mimo Prahu. Je nutné si položit otázku, co je národ bez kultury?
Ústí nad Labem bylo ve 2. polovině 19. století jedním z nejvýznamnějších měst severních Čech, především díky kvetoucího průmyslu, labské plavby, ale také těžbě hnědého uhlí, což pozitivně ovlivnilo oblast kultury. Soutěživost měst vedla ke snahám se okázale představovat, a tak padlo šťastné rozhodnutí, že bude mít v Ústí vlastní divadlo, které ředitel Miloš Formáček dovedl do 105 sezony.
Prodaná nevěsta, 2014
Pseudobarokní budovu navrhl vídeňský architekt Alexander Graf. V secesním interiéru je stropní freska Eduarda Veitha s alegoriemi Podnikání, Pilnosti, Obchodu, Dopravy a Průmyslu. Coby novodobé Múzy provázejí Apollóna. Stavba divadla trvala pouze jediný rok. Slavnostní otevření se konalo 21. září 1909 představením Grillparzerovy hry Sapfó.
Do roku 2012 divadlo neslo název Severočeské divadlo opery a baletu, dnes už nese zkrácený název Severočeské divadlo. Divadlo působí nejen na své domovské scéně v Ústeckém kraji, ale díky současnému řediteli, kterým je Miloš Formáček, vystupuje často také v zahraničí.
Ústecký orchestr
Divadlo osloví 105. výročí slavnostním koncertem, a to výběrem z české hudební klasiky v podání hostů a sólistů Severočeského divadla, jeho orchestru a pěveckého sboru s trubači Pražského Hradu pod taktovkou dirigenta Miloše Formáčka.