Průzkum společnosti SANEP ukázal, že s myšlenkou zavést jednotné přijímací zkoušky na střední školy v souhrnu souhlasí 76 % domácí populace, jež představuje reprezentativní vzorek obyvatel ČR. 85,9 % dotázaných dále považuje za správné, aby žáci při přijímacích zkouškách na střední školu prokázali i minimální znalosti nabyté během povinné školní docházky.
Pokud žák u přijímacích zkoušek neprokáže, že na základní škole nabyl určité znalosti, neměl by mít dle názoru v souhrnu 64 % dotázaných možnost studovat obor s maturitou. S názorem, že pokud žák u přijímacích zkoušek na střední školu s maturitou neuspěje, měl by se ucházet o učební obor bez maturity, kde má reálnou naději na úspěšné studium a budoucí uplatnění, pak vyjádřilo v souhrnu souhlas 74,9 % respondentů. 66,7 % respondentů se nedomnívá, že je bezpodmínečně nutné, aby byly i učební obory zakončeny maturitní zkouškou. Podle názoru 46,7 % dotázaných by měly být přijímací zkoušky na střední školu s maturitou z českého jazyka, matematiky a všeobecného přehledu.
V současné době střední školy využívají testy soukromých společností, které musí zřizovatel hradit. U respondentů, kteří uvedli, že mají zkušenosti s testy soukromé společnosti, navíc převládají v otevřené otázce negativní zkušenosti či názory, jako např. že se jedná o soukromý zájem, jsou špatné, jsou tam chyby v testech a vysoká cena, jsou zbytečně lehké, nic nevypovídající a nesmyslně drahé, zbytečné či neobjektivní.
Výsledky šetření společnosti SANEP ve vztahu k jednotným přijímacím zkouškám tak z pohledu většiny domácí populace vyznívají jednoznačně ve prospěch záměru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Patrná je tak preference jednotného systému pod dohledem státu na rozdíl od stávající placené soukromé služby nabízené soukromou společností. Stejně tak většina dotázaných klade důraz na potřebu, aby na studium střední školy s maturitou byli připuštěni pouze žáci s adekvátní úrovní znalostí, které jsou předpokladem k úspěšnému absolvování.
Více na http:// www.sanep.cz.