Je-li poptávka na jedné straně, je úspěšný obchod, máme-li co nabídnout. To je jasné pravidlo. Zrychlíme stroje, přidáme směnu navíc, přijmeme více zaměstnanců, ale je-li poptávka po módních plemenech malých ras psů, co asi udělá chovatel?
Opravdový chovatel s cyklem své milované fenky neudělá nic, vždyť je součástí rodiny a nebude ji přeci usilovat o zdraví. To množírenský chovatel si zařídí tkz. množírnu psů. Slyšíte poprvé tento pojem? Pokusíme se Vám tedy tento pojem ozřejmit.
Množírna je pojem, který si vždy spojíme s něčím, kde se něco množí, bohužel i souvislosti se psy… Množírna je místo, kde většinou až desítky fen jsou každé hárání nakrývány a rodí a rodí bez ohledu na genetické predispozice. Nikdo se zbytečně nestará o to, v jakém jsou rodiče zdravotním stavu, zda nemají nějaké genetické zatížení. Jde prostě o byznys. A tak se štěňata v množírnách rodí v naprosto otřesných podmínkách, kterým dominují klecové kóje, tmavé sklepy či nepřizpůsobené stodoly. A tak se může stát, že si koupíte pejska a nemusíte ani v prvních dnech poznat, že pocházel z množírny. Prodejci pracují v rámci svého podnikání velice sofistikovaně. A co nás přeci jen (myšleno obecně), přitahuje k prodejcům psů z množíren? Nízká cena a často také srdce ryvný příběh.
Většina těchto odchovanců celoživotně bojuje s psychicky či fyzicky nemocným zvířetem. Prodejce tohoto ražení klidně prodají štěňata stará pouhé 3 – 4 týdny, tato psí miminka v řadě případů u nového chovatele umírají a přichází další trauma, obzvláště u dětí, které si pejska vysnily… Média stále častěji o těchto situacích v poslední době nezřídka informují. Komparací mediálních výstupů se dá vypozorovat, že pravděpodobně jsou nejčastěji množeny v nedůstojných podmínkách rasy: yorkšír, čivava, jack russel, ale také buldočci či bišonci.
Chcete-li si opravdu pořídit domácího mazlíčka pro radost, vybírejte pečlivě a dbejte doporučených rad od zkušených chovatelů. Mezi základní dobré rady patří:
- Chtějte vidět matku štěňat (občas je nastrčená jiná fena, což se nepodaří vždy zjistit na místě).
- Nepřistupujte na to, že Vám pejska někde prodejce předá (máte šanci vidět podmínky, kde se štěně narodilo, vyrůstalo, avšak z výše uvedeného je patrné, že i to se dá správně nastavit).
- Pejsek sice není věc, ale vždy chtějte kupní smlouvu.
- Ověřte si očkování u lékaře, který očkování provedl, čímž máte šanci zjistit, zda očkovací průkaz není falšován.
- Zjistěte, zda bylo štěně odčervené (záznam v očkovacím průkazu).
- Chcete-li si nechat prověřit zdraví svého lékaře, ověřte si, že není nemocné štěně pro posudek lékařem zaměněné za zdravé (případ, kdy prodejce zajistí vyšetření u lékaře sám).
- Zajímejte se o hygienické návyky štěněte.
- Pátrejte po původu. U „nadpočetných“ štěňat chtějte vidět průkaz původu matky.
- Zapátrejte si na internetu: zadejte jméno chovatele, třeba je zajímavé si zadat i jen telefonní číslo, místo chovatelské stanice apod., třeba Vás některé informace budou varovat, ale třeba může i podezření vyvrátit.
Co říci závěrem, především to, že celá řada inzerátů je podána řádnými chovateli, kteří s výše uvedenými body nemají žádný problém…
-red/Foto:ilustrační-