Dali byste si humra? Pokud ano, zajděte si na něj do Hliněné bašty v Průhonicích.
Pokud nemáte zkušenosti s úpravou humra, krále mořských plodů, pak raději jeho přípravu přenechte zkušenějším či přímo odborníkům, mezi které právem patří ti z restaurace Hliněná bašta v Průhonicích. Není to tak běžná záležitost, a tak jsme to pojali, že se naučíme jíst humra správně. Samozřejmě pod dohledem zkušeného personálu.
V moderní stavbě z nepálené hlíny všem svým návštěvníkům nabízí vynikající kulinářský zážitek. To může napsat každý, ale my tam opravdu byli, jedli, pili, hodovali a skvěle si užívali jedinečnou atmosféru, kterou Hliněná bašta skýtá.
Ve společnosti usměvavého personálu jsme si ukázali v akváriu na humra, o kterém jsme si mysleli, že je ten pravý pro nás a netrpělivě jsme očekávali, držíc kleštičky na skořepiny a speciální háček pro vydlabávání masa z nožiček, jak se správně pustíme do vzácné delikatesy, a to pod dohledem provozní Báry.
Jak se připravuje na Hliněné baště Humr
Podélně za živa se rozkrojí a očistí pod tekoucí vodou od vnitřností. Lehce se naseknou klepeta, aby se dobře uvařilo maso v nich. Vložen do osolené a mírně vroucí vody s plátky citrónu je vařen zhruba 8-10 minut. Záleží však na váze (ten náš měl zhruba 1000 gramů). Kdyby byl větší, musel by se vařit déle! Uvařený humr se potírá přepuštěným máslem, aby se jeho „schránka“ pěkně leskla a už se nám to nese.
Humra jsme měli servírovaného s rýží arborio, kukuřičnými plackami s chilli, restovanou zeleninou a salátkem z rukoly s limetkovým a jogurtovým dipem s bylinkami.
Návštěva Hliněné bašty byla pro nás nejen gastronomickým zážitkem - zanechala v nás jen ty nejlepší dojmy a zážitky, za kterými se jistě budeme vracet!
Více o Hliněné baště se dozbíte na: http://www.hlinenabasta.cz/
Text, foto: Lenka Žáčková