Úcta k tradici a moderní technologie, to vína od Templářů.
Vína od Templářů umí překvapit a jejich reputace roste úměrně s péčí o kvalitu, která začíná péčí o révu v průběhu celého roku a končí ve své podstatě až otevřením zátky na stole spotřebitele. To zní vcelku všedně a z těchto slov není zcela patrné, s jak velkou láskou byla vína připravená, kolik je v nich emocí a historických souvislostí. Templářští vinaři z Čejkovic se hrdě hlásí k dědictví tajemného řádu templářů, jehož rytíři pěstovali na Moravě víno již ve 13. století.
Ta nejlepší vína z Templářských sklepů jsou uvedena v prestižní řadě Sanctus Victoria, (svaté vítězství). Ročník 2014 se již připravuje k expedici. Bude věnován významnému výročí narození Karla IV., od něhož v příštím roce uplyne 700 let. „Pro jednotlivé odrůdy této řady jsme zvolili výňatky z listin vydaných právě Karlem IV. a určených tématu víno. Listiny byly psány buď německy, nebo latinsky a zákazník, který si takové víno zakoupí, díky tomu nahlédne do středověkého života a problematiky tehdejších vinařů,“ vysvětluje zajímavou strategii obchodní ředitel společnosti Lukáš Lukáš.
Řada Sanctus Victoria klade důraz na mimořádnou kvalitu vín, a to od pěstování hroznů a sběru, až po práci ve sklepě. Z ročníku 2014 si Templáři nejvíce pochvalují polosladkou Pálavu se šťavnatou chutí s tóny exotického liči. Dalším povedeným vínem je polosuchý Hibernal. „Vůně je výrazná a intenzivní, konzumenti pocítí kvetoucí černý bez a kompotovanou broskev. Chuť je šťavnatá a připomíná černorybízové bonbóny bon pari, zralý angrešt a nektarinku s dochutí máty peprné,“ popisuje víno enolog společnosti Jakub Šamšula s tím, že je ideálním doprovodem ke chřestu s holandskou omáčkou. Třetím vínem, jež si zaslouží pozornost, je polosuché Rulandské šedé, opět z řady Sanctus Victoria. Harmonická chuť s nádechem tropických plodů krásně souzní s vepřovými kotletami či zapečeným kaprem.
I další vína z řady Sanctus Victoria jistě najdou skvělé uplatnění v gastronomii. Třeba Cabernet Sauvignon 2012, který zrál přes rok na sudu, výtečně doprovodí hovězí žebra po Burgundsku či klasický hovězí tatarák. Naopak svěží Sauvignon se dobře páruje s lososovým tatarákem dochuceným koprem či se špenátovými raviolkami, zatímco Ryzlink vlašský bude chutnat s krůtou v bylinkové krustě.
Templářské sklepy spravují historické sklepy, v nichž je uloženo na půl milionu litrů vín v sudech a další víno archivované v lahvích. Nové pozemní budovy mají kapacitu 6 milionů litrů. Templářské sklepy kladou velký důraz na kvalitu vín, od výkupu kvalitních hroznů a jejich šetrného zpracování až po moderní reduktivní technologii a řízené kvašení, které zaručují vysokou kvalitu vyrobených vín. Společnost má také 100 hektarů vlastních vinic v okolí Čejkovic, na kterých dozrávají hrozny pro nejvyšší partie ročníkových a přívlastkových vín.
Templářské sklepy Čejkovice byly založeny jako vinařské družstvo již v roce 1936 a dodnes se těší společně s oblíbenou vinárnou a templářskou tvrzí hojné návštěvnosti. Pro zájemce jsou ve sklepech pořádány prohlídky spojené s řízenou degustací a přednáškou o historii templářského řádu a pěstování vinné révy na jižní Moravě. Zákazník pak může povečeřet a zatancovat si s cimbálovou muzikou ve Vinárně U Templářů, případně využít ubytovacích kapacit hotelu Zámek. Pro milovníky cykloturistiky je v okolí Čejkovic připraveno několik cyklistických vinařských stezek.
Zdroj: www.templarske-sklepy.cz