Už naše babičky si všimly, že některé rostliny mají částečný repelentní účinek a sázely si je proto přímo pod okny nebo do truhlíků, které umísťovaly na parapety, například muškáty.
Nejjednodušší je poohlédnout se po oblíbených aromatických bylinkách a strategicky je umístit přímo tam, kde nejčastěji pobýváte. Několik vonných rostlinek vás samozřejmě veškerého nepříjemného hmyzu nezbaví úplně: počty nezvaných poletujících návštěvníků se však znatelně zmenší a aromatické bylinky navíc příjemně provoní a částečně vydezinfikují okolní vzduch.
Repelentně působící látky jsou silice, které jsou intenzivně vonící látky olejovité konzistence vyskytující se v různých částech rostlin ve speciálních pletivech, zejména v květech, plodech, ale také v listech, kůře a kořenech. Rostliny se používají jako ochrana před potencionálními škůdci a pro změnu některé hmyzí opylovače mohou lákat. Během odpařování vody z listové plochy se silice uvolňují do svého bezprostředního okolí. Často stačí jen pohnout rostlinou bazalky, tymiánu nebo se otřít o rostlinu rozmarýnu, ale třeba i o citrónovou trávu či jasmín a jejich silné aroma doslova zažene krvelačný hmyz.
Rostliny umístěte tam, kde mají největší šanci zabránit vniknutí hmyzu do místnosti, nabízí se okenní parapet nebo balkonové dveře, v zahradě pak v blízkosti posezení. V letních dnech pomůže také postavit nádobu nebo vázu s repelentně působícími rostlinami třeba na jídelní stůl. Rostliny pomůžou, i pokud už vás nezvaný hmyzí návštěvník stihl poštípat. Účinný přírodní prostředek představuje naprosto nenáročný netřesk střešní, kterému se často přezdívá „česká aloe“. V případě potřeby si stačí ulomit jeden dužnatý list, podélně ho rozříznout a bodnutí si potřít chladivou šťávou, která zaručeně přinese úlevuí postiženému místu.