Včera 5. září uctili v Praze v galerii Portheimka svého otce Bořka Šípka jeho synové Dalibor a Milan. Oba navázali na sklářské řemeslo svého otce. Myšlenka na velkou putovní výstavu vznikla již za jeho života. Pomyslnou štafetu za něho převzali právě jeho synové a výstavu, která bude putovní, uspořádali na jeho poctu.
Bořek Šípek před mnoha lety opustil tehdejší Československo, bez koruny v kapse a přesto se vypracoval a stal se z něho jeden z neuznávanějších umělců na světě. Jeho díla jsou v celé řadě nejprestižnějších světových muzeí. O jeho díla je obohaceno Museum of Arts and Design v New Yorku, také Museum of Decorative Arts v Paříži, Kunstmuseum v Düsseldorf, ale i Národní muzeum v Praze či Denver Art Museum a samozřejmě celá řada dalších.
Nejstarší syn Milan žije v Číně, to mladší Dalibor v novoborské sklárně nejen pracuje, ale i žije. Je skutečným pokračovatelem a jeho díla jsou také k vidění i v galerii Portheimka. Po slavnostním zahájení vzpomínala celá řada hostů na umělce, jehož tvorba je originální a naprosto vymykající se. Vzpomínali na něho jeho skláři, kteří tvrdí, že jeho duch v místech, kde společně s ním tvořili, stále žije. Sklářský pokračovatel Dalibor pronesl naprosto nadčasovou větu: „Umění je věčné“ a ač to vlastně všichni víme, mezi díly tak velkého mistra si to člověk uvědomí dvojnásob…
Zavzpomínala na něho také malířka něžného surrealismu Pavlína Gardianová „Pracovali jsme spolu, byli jsme i velice důvěrnými přáteli. Stála jsem také u zrodu několika jeho děl. Pro mě neodešel a pořád tu je a žije dál,“ říká křehká malířka.
Během konání výstavy, která potrvá až do 16. října 2016, proběhne ve spolupráci s novoborskou střední sklářskou školou workshop. Před galerií bude mobilní pec a skláři budou předvádět, co vše sklářské řemeslo obnáší. Vrcholem výstavy bude charitativní aukce výtvarných děl z novoborské sklárny, ale i ta, která vzniknou přímo na místě, jejíž výtěžek poputuje na léčbu rakoviny.
Návštěvní dny: úterý až neděle 13.00 - 18.00
Vstupné: dospělí 60 Kč, žáci a studenti, důchodci 30 Kč, skupiny (od 10 členů) 20 Kč, držitelé ZTP zdarma