16. listopadu získá pražské Jungmannovo náměstí novou dominantu, a to nezvykle pojatou venkovní výstavu fotografií českých ženských osobností, jejichž životy jsou spojeny s občanskou statečností a morální integritou. Výstavní projekt nazvaný České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužící na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek. Černobílé fotografie žen, mezi nimiž jsou jak známé osobnosti jako Jiřina Šiklová, Dana Němcová nebo Eva Jiřičná, tak i regionální autority jako zakladatelka plzeňské Městské charity a varhanice Anna Srbová, někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová, či Helena Faberová, která stála u zrodu Diecézní charity v Českých Budějovicích, doplňuje pod výstavním kolem “Kobzův poeziomat” s možností poslechu rozhovorů s portrétovanými osobnostmi.
Výstava České stříbro se zaměřuje na téma celoživotní občanské odpovědnosti a aktivismu. „Kompasem v životech protagonistek výstavy vždy byly svoboda, vnitřní integrita, svědomí, činnost, co má smysl, starost o místo, kde žijí, a otevřenost myšlení,“ vysvětluje autorka projektu Eva Hrabětová ze spolku Buena Vista Vinohrad. „Svoji cestu si vybírají podle uvedených hodnot sedm či osm desítek let, bez ohledu na většinové mínění poplatné té či oné době. Principy, kterými se řídí, jsou prověřené celým životem a mají hodnotu rodinného stříbra.Když na tenhle kompas rezignujeme, tak se ztratíme,“ pokračuje Eva Hrabětová.
Na fotografiích se tak objevují socioložka Jiřina Šiklová, architektka Eva Jiřičná, psycholožka Dana Němcová, biochemička Helena Illnerová, psychoterapeutka Helena Klímová, výtvarnice Věra Nováková Brázdová, první polistopadová starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová, archivářka a historička Milena Šimsová, spisovatelka Ludmila Klukanová, farmářka Jana Hladíková z Hradce Králové, zakladatelka Diecézní charity v Českých Budějovicích Helena Faberová, ale třeba i varhanice Anna Srbová, která stála u zrodu plzeňské Městské charity.
Výstavní objekt navrhli architekti Martin Rajniš, známý například jako autor nové poštovny na Sněžce, a Oldřich Sládek, který je autorem medailí loňského Mistrovství světa v hokeji. Obří kovové kolo připomínající London Eye je vysoké 12 metrů, otáčí se na elektrický pohon a sedícímu divákovi zobrazuje rotující portréty v zrcadle. Vyprojektovala a zrealizovala ho společnost EXCON, a.s.
Kromě samotného obřího kola se veřejnost může seznámit s osudy a postoji těchto žen také na webu projektu www.ceskestribro.eu. Postupně zde budou zveřejňována krátká videa, ve kterých se protagonistky vyjadřují k otázkám o životě v totalitním režimu, odvaze postavit se nespravedlnosti či o rizicích vývoje současné společnosti. Rozhovory s nimi vedla spisovatelka Alena Ježková. Zkrácené záznamy rozhovorů a vzkazy “stříbrných žen” mladším generacím si návštěvníci budou moci poslechnout i z tzv. „Kobzova poeziomatu“ umístěného pod kolem.
Výstava na Jungmannově náměstí bude k vidění od 17. listopadu do 10. prosince 2016. Projekt realizuje občanský spolek Buena Vista Vinohrad, který od r. 2009 pořádá zájmové programy pro lidi od šedesátky do sta let. Jeho autorka Eva Hrabětová je absolventkou Katedry sociální práce Filozofické fakulty UK v Praze.
Přispěvateli výstavy jsou Nadace ČEZ, Nadace Charty 77, Nadační fond Veolia, Ferona a.s., Státní fond kultury ČR, Lukr a.s, město Plzeň a Plzeňský kraj.
Podrobnosti o „stříbrných ženách“:
Milena Šimsová *1932
archivářka a historička
manželka evangelického faráře, signatáře Charty 77
„Je třeba usilovat o dobré věci.“
Helena Faberová *1935
zakladatelka Diecézní charity v Českých Budějovicích a její první ředitelka
iniciátorka projektu pomoci prostitutkám Magdala
členka a čestná předsedkyně české pobočky organizace Ackermann-Gemeinde
„Všechny moje aktivity byly vždycky odpovědí na nějaký problém.“
Miluška Havlůjová *1929
politická vězeňkyně
bývalá starostka obce Rudná u Prahy
„Je třeba zajímat se o minulost, protože ta se neustále opakuje.“
Ludmila Klukanová *1936
dcera sedláka, totalitním jazykem tzv. „třídního nepřítele“
básnířka a prozaička tradiční české vesnice
„Mladí by měli být pozornější, je na nich, jak bude společnost vypadat.“
Dana Němcová *1934
psycholožka a katolická intelektuálka
disidentka a politická vězenkyně
matka sedmi dětí
signatářka Charty 77 a jedna z jejích mluvčích
spoluzakladatelka Občanského fóra
„Mladým bych vzkázala, že času je třeba využívat nejenom pro zábavu, ale taky si všímat problémů.“
Věra Nováková *1928
malířka, ilustrátorka a sochařka
vyloučena ze studia svými spolužáky
„Nebezpečné pro dnešní společnost je, že si každý hraje jen na svém písečku.“
Jiřina Šiklová *1935
socioložka a publicistka
signatářka Charty 77
politická vězeňkyně
zakladatelka katedry sociální práce na FF UK a Gender Studies
„Dnešní společnost je nasycená, uspokojená, ale chybí jí přesah.“
Anna Srbová *1941
zakladatelka Diecézní charity v Plzni
varhanice
nositelka papežského řádu sv. Silvestra
„Každý kousek dobra je lepší než nic.“
Eva Jiřičná *1939
světově proslulá architektka a designérka- nucená emigrantka
„Nic nedělat umí každý, ale mít radost z práce je umění.“
Helena Illnerová *1937
významná fyzioložka a biochemička
bývalá předsedkyně Akademie věd ČR
„Náš směr je západní Evropa, a ne Rusko. Naši kulturu bychom měli stavět na demokracii, a hlavně na důstojnosti člověka. Jde o chápání zodpovědnosti každého z nás, a neříkat si co já můžu... “
Helena Klímová *1937
psychoterapeutka a skupinová analytička
signatářka Charty 77
spoluzakladatelka Rafael Institutu
„Každá společnost po čase potřebuje obnovu zevnitř, obnovu hodnot a společenských rituálů.“
Jana Hladíková *1943
dcera sedláka; ty totalitní režim řadil mezi „třídní nepřátele“
zootechnička
obnovitelka rodinného statku a farmářka
„Časem se ukáže, že pro půdu není dobrá jednotvárnost dnešního zemědělství stylem „hurá, je tady řepka.“
Více informací nawebu projektuwww.ceskestribro.eu.