Dovedete si představit českou kuchyni bez a cibule? To je prostě nemožné. Odpradávna je v našich končinách využívanou zeleninou nejen v kuchyni, ale i léčitelství. Ač při jejím svlékání pláčeme, jde o mimořádně oblíbený druh zeleniny.
Těžko byste na venkově našli zahrádku, na které by nebyla vysázena cibule. Pěstování cibule má dlouholetou tradici ve Všestarech, kde klimatické a půdní podmínky nadprůměrně vyhovují jejímu pěstování. „Originalita Všestarské cibule spočívá v tom, že obsahuje o čtvrtinu více železa než průměrná cibule, a dokonce dvojnásobek niacinu (vitaminu B3) s absencí škodlivých látek,“ sděluje Ing. Monika Nebeská, předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Všestary a dodává: „Tyto pozitivní vlastnosti jsou dány přírodními podmínkami, šetrností pěstování, zpracování a skladování. Díky tomu je i Všestarská cibule od roku 2008 držitelem Chráněného označení původu.“
Spotřeba cibule se v Česku pohybuje kolem 98 tis. tun, z toho přibližně 10 % je vyprodukováno v ZD Všestary. Celková plocha, na níž je pěstovaná cibule každý rok představuje okolo 200 ha. V roce 2017 se výměra pěstované Všestarské cibule navýší o 20 ha. Všestarská cibule je prodávána výhradně na území České republiky. V posledních dvou letech se na produkci cibule podepsalo především sucho a mírné zimy, které podporují růst plísní a škůdců.
Cibule v syrovém stavu má dráždivý vliv na játra a slinivku - povzbuzuje vylučování šťáv. Upravuje střevní mikroflóru, je účinná proti hlístům, pozitivně působí na činnost žlučníku i srdce, má močopudný účinek, zklidňuje nervy, příznivě ovlivňuje i činnost štítné žlázy. Účinný je třeba také čaj z cibule při nachlazení.
„U nás pěstujeme polopozdní hybrid Rijnburského typu – Hybelle,“ říká Ing. Nebeská a dále vysvětluje: „Tento typ cibule je vhodný na dlouhodobé uskladnění, protože se vyznačuje velmi pevnou slupkou. Obsahuje vysoké množství vitaminu B3 a železa. Už od dob našich babiček se cibule obecně vyznačuje protizánětlivými účinky.“