Aromaterapie je způsob léčby, při kterém se používají silně koncentrované oleje ze siličnatých rostlin. Označujeme je jako esence či silice, které obsahují bioaktivní vonné a chuťové látky. Hlavními nositeli vonných a chuťových vlastností jsou uhlovodíky a kyslíkaté látky. Jsou používány na masírování, masáže, obklady, zábaly, koupele a inhalace.
Aromaterapie vyvolává u všech živých organismů biologickou aktivitu, která má vliv na různé orgánové úrovně a vyvolává žádoucí účinky, ale pozor, může vyvolat i nežádoucí alergické reakce. Výzkumy prokazuji, že mají nejen antiseptické a analgetické, ale i hormonální účinky, zkrátka řečeno, osvěžují tělo fyzické i jeho ducha.
Rostlinné silice jsou těkavé (nestálé), bezbarvé i barevné kapaliny, které mají rozdílnou hustotu. Velmi dobře se rozpouští v rostlinných olejích, lihu, medu, mléce, a dokonce i smetaně. Součástí aromaterapeutických přípravků mohou být také rostlinné extrakty, včelí vosk, kakaové máslo, rostlinná barviva, lecitin, vitamíny a některé další látky.