Usilujete o disponovanou pozici? Zpravidla vás od ní dělí několik kol výběrového řízení. Testy, odborné znalosti, projdou i vaše sítě, snaží se vás záludnými otázkami na tělo zahnat do kouta. Novou nástrahou jsou psycholingvisté, kteří se zabývají výroky přímo při pohovoru, nebo posléze ze záznamu. Jste-li pod palbou otázek, které mohou být i chaotické, čekají, co z vás vypadne. Za výroky pod stresem hledají skutečnou tvář pozorovaných jedinců. Dokážou totiž odhalit přetvářku, nepravdivé výroky a snaží se vysledovat i komunikační strategie.
Věděli jste, že nejčastěji za přeřeknutími stojí únava a frustrace všedních dnů, ale také pocit zmařeného času? To se často stává řečníkům, když ví, že nikdo jejich slova neposlouchá a oni vlastně litují svého ztraceného času. Za jinými zase stojí setkání s lidmi, o které řečník nestojí, nebo je nemá rád a snadno pak ze svých úst vypustí pohoršivé slovo.
Psychoanalytik Sigmund Freud považoval přeřeknutí za projevy potlačených a vytěsněných myšlenek. To však může být podmíněno také zvukovou podobností slova, nebo může jít o významově podobný pojem (sémantický původ), ale může to být zapříčiněno i vnějšími okolnostmi, kdy omylem místo zamýšleného slova vyslovíme název něčeho, co právě vidíme. Takže na každý pohovor jděte vždy s klidem, nerozptylujte se prostředím a nenechte se zahnat do kouta.
Lenka Žáčková