Šíření nebezpečného koronaviru bylo zaznamenáno 31. prosince v čínském Wu-chanu, kde se objevila pneumonie neznámého původu se společnou vazbou na velkoobchodní trh s rybami i jinými živými zvířaty Huanan ve Wu-chanu. Do dnešního dne se ho nedaří zastavit. Čínské úřady varovaly, že schopnost šíření tohoto nebezpečného onemocnění, které má na kontě skoro šest desítek životů lidí po celém světě a více než 2000 nakažených, stále sílí.
Inkubační doba může být 1 až na 14 dní, což je v otázce šíření podle čínských úřadů obrovská hrozba. Epidemiologové uvádějí, že je vir má tedy menší schopnost usmrtit pacienta (méně virulentní) než v případě SARS. Koronavirus byl zaznamenán již i v Evropě, kam se dostal v pátek 24.1. 2020. Ve Francii hospitalizovali postupně tři pacienty. Onemocnění se rozšířilo také do Austrálie, USA, Japonska, Jižní Koreji, Nepálu, Malajsie, Thajska či Vietnamu. První případ nakažení ohlásila rovněž Kanada. Koronavirus musí řešit už i naši rakouští sousedé, ve Vídni je v péči lékařů čínská letuška, u které je podezření na tuto infekci. Ve Francii hospitalizovali postupně tři pacienty. Prozatím se uvádí, že pravděpodobnost odhalení případů importovaných do zemí EU / EHP je střední.
Čínské úřady uvedly, že v sobotu 25.1. 2020 si koronavirus vyžádal již 41 mrtvých a 1372 nakažených. Dvě na sobě nezávislé britské studie uvádí, že každý nakažený člověk může nemoc přenést na další 2 až 3 lidi. Vědci z anglické univerzity v Lancasteru odhadují, že do 4. února jen ve Wu-chanu může počet nakažených atakovat hranici 190 000 nakažených a nemusí to být konečný stav. Infekci může zpomalit jen účinnost ochranných opatření.
Informace o novém koronaviru 2019-nCoV v Číně jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách ECDC a na webových stránkách WHO .
Zdroj: https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china