Koronavirová krize výrazně změnila běžný denní rytmus zaměstnanců. Důkazem je, že Češi nyní v pracovním týdnu obědvají mnohem později, než byli zvyklí. Zatímco v roce 2019 na oběd chodili většinou před polednem, nyní, kdy se mohou spoléhat pouze na rozvážku nebo výdejová okénka, začínají obědvat v průměru až před půl jednou odpoledne. Vyplývá to z analýzy obědových transakcí prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card od společnosti Edenred. Tou platí za jídlo čtvrt milionu tuzemských zaměstnanců.
Kdy obědváme zjišťoval Edenred poprvé na jaře 2019. Tehdy lidé v Česku platili za oběd v restauraci v průměru ve 12 hodin a 2 minuty. Při zhruba půlhodinové obědové pauze to znamená, že s jídlem začínali zhruba v půl dvanácté dopoledne. Lockdown vše ale změnil.
V době úplného uzavření restaurací (tedy od poloviny loňského března do půlky května a dále pak v části října, v listopadu a od druhé poloviny prosince do těchto dní) se platby za jídlo posunuly o 24 minut na 12:26 odpoledne. Faktický časový posun oběda v pracovním týdnu je nyní ale výrazně větší, než jak ukazují časy transakcí obědovou kartou Ticket Restaurant Card. V roce 2019 s ní totiž platili lidé v restauraci téměř výhradně až po obědě, rozvoz tvořil minimální část transakcí. Nyní jsme ale odkázáni na dovážku a prodej z okénka, a v těchto případech platíme restauracím (a dovážkovým službám) téměř vždy před jídlem. V realitě to tedy znamená, že v současném době lidé v práci nebo na home office obědvají zhruba o hodinu později, než byli zvyklí v restauracích před koronavirovou krizí.
Časový posun oproti roku 2019 byl ale patrný i v době kdy restaurace po prvním loňském lockdownu měly otevřené vnitřní prostory a sloužily zákazníkům (červen–září). V průměru lidé platili za jídlo o 36 minut později (ve 12:38 hod), než byli zvyklí před koronavirovou krizí. Část transakcí přitom i v tuto dobu tvořil rozvoz jídel (lidé byli stále výrazně na home office) a i zde tedy bude faktický časový posun oproti předkrizovému období ještě výraznější.
Data Edenredu dále ukazují, že v posledních měsících obědváme nejen později, ale také méně pravidelně než před koronakrizí. To ukazují letošní velké výkyvy v časech plateb za jídlo mezi jednotlivými týdny a měsíci. Podle personální ředitelky Edenredu Karolíny Häuslerové se ukazuje, že lidé v domácím prostředí nemají tak pravidelné stravovací návyky, jako když chodí pravidelně do zaměstnání. „Z dat vyplývá, že při dlouhodobé práci z domova bez kontaktu s pracovištěm ztrácí většina lidí pravidelný denní rytmus,” říká Karolína Häuslerová.
Data z transakcí kartou Ticket Edenred Card dále ukazují, že nejpozději obědvají Pražané, naopak nejdříve se k jídlu chystají lidé na Olomoucku. Proti roku 2019 pak největší změna nastala v jižních Čechách, kde lidé nyní obědvají o hodinu a čtvrt déle, než byli dříve zvyklí.